“Kansere karşı yalnız değilsiniz”

Ancak solan renklerin, erken teşhis ve doğru tedaviyle canlanabilmesi elbette mümkün. İşte bu gerçekten yola çıkan Acıbadem Sağlık Grubu, “Kansere Karşı Yalnız Değilsiniz!” kampanyasını başlattı. Kampanyanın amacı, erken teşhis ve doğru tedavinin iyileşme oranlarını yükselttiğine dikkat çekerek, kanserle mücadelede bilinç düzeyini artırmak.

Kanser çağımızın en önemli ve ciddi sağlık sorunlarından biri. Üstelik yapılan tahminler, gelecekte katlanarak artacağını gösteriyor. Günümüzde tüm dünyada her yıl, 10 milyondan fazla kişiye, kanser teşhisi konuyor. Peki ya gelecekte? Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu’nun tahminlerine göre, 2025 yılından sonra her yıl 30 milyon kişi, ilk kez kanserle tanışacak. Ülkemizde ise, yine her yıl yaklaşık 150 bin kişiye, kanser teşhisi konuyor ve gelecekte de bu sayıların artacağı hesap ediliyor.

Bilinen gerçek şu ki, kanser konusunda deneyimli uzmanların kullandığı ileri teknolojik cihazlar ve modern yöntemlerle, kanserin erken yakalanma ihtimali artıyor. Erken yakalanan kanserde iyileşme oranları da yüksek. Ancak hayat, yalnızca sayılarla ifade edilemez. Kanserle savaşan kişiyi, sonuç başarılı da olsa, bazen uzun ve yorucu bir yolculuk bekliyor. Üstelik yalnızca onları değil, yakın çevresini ve sevenlerini de… Tüm bu süreçte kanser hastalarının ve yakınlarının yanı başında olmak, üstelik eldeki tüm olanakları kullanarak onlara güç ve destek vermek gerekiyor.

KAMPANYAYLA NE AMAÇLANIYOR?
Kampanya, toplumun bilgilendiği ölçüde bu hastalıkla daha bilinçli mücadele edeceğini ve bilinçlendiği ölçüde de kansere karşı mücadelesinin etkin olacağını vurguluyor. ‘Kansere Karşı Yalnız Değilsiniz!’ adlı bilinçlendirme kampanyasının 2010 yılı boyunca çeşitli etkinliklerle devam etmesi planlanıyor. ‘Gül’ görseli kullanılan kampanyada, kanser teşhisiyle solan umutların, bilimsel ve insan odaklı bir yaklaşımla psikolojik olarak desteklenmesi ve modern yöntemlerle tedavi edilmesi sonucunda yeşerebileceği anlatılıyor.

Kampanyayla ilgili detaylı bilgi için: www.kanserekarsiyalnizdegilsiniz.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.