Kansere kan testiyle erken teşhis

Artık kan testiyle çok küçük boyutlardaki kanserli hücrenin tesbiti mümkün. Yeni bir cihazla kanser çok erken evrede teşhis edilebiliyor.

Cihaz hakkında bilgi veren Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Baloğlu, “Tümör daha çok küçükken, mevcut görüntüleme yöntemleriyle saptanamayacak kadar küçükken bile dolaşan kanda ona ait tümör hücreleri bulunabiliyor, dolayısıyla bu iyi bir fırsat” dedi.

Hastadan alınan bir tüp kan bu özel cihazla inceleniyor. Hastanın aç ya da tok olmasının fark etmediğini söyleyen Prof. Baloğlu, “Hastanın belli bir miktar kanı alınıyor. Normal kan incelemesi gibi bu kan belirli işlemlerden geçirildikten sonra çok özel bir teknolojiyle çalışan cihaza yükleniyor. Bu cihaz kanı 10 binde 1 oranında küçülterek 10-15 mikrolit hacime indiriyor. Hangi tümör hücresidir, bu hangi organa aittir, kaç tanedir bunların özellikleri nedir şeklindeki bilgileri veriyor” şeklinde konuştu.

HEM TANIDA HEM TEDAVİDE AVANTAJ SAĞLIYOR

Yeni yöntemin, tedavi sürecinde de kullanıldığına vurgu yapan Baloğlu, “Meme, akciğer, kolon, prostat kanseri hastalarında, hastalığın nasıl davranacağı, bütün tedavilere rağmen nasıl seyredeceğinin iyi bir göstergesi. Kanda kaç tane tümör hücresi bulunduğunu belirliyoruz ve belli bir limitin üstündeyse hastalığın kötü gideceğini biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.