Kansere bağırsak maketiyle dikkat çekiyorlar

doktor oneri

Bağırsak maketi, Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanserle Dans Derneği işbirliği ile kentteki bir alışveriş merkezine konuldu.

3 metre yüksekliğinde, 3 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğundaki maket ilgi çekti.

İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Simge Özgüner, maketle kolon ve meme kanseri konusunda ziyaretçilere bilgi verdiklerini söyledi.

Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkati çeken Özgüner, “Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olan kanserin yayılma sıklığı maalesef her geçen gün artıyor. Hastalıklarla mücadelede kanserden korunma, erken teşhis ve tedavi konusunda toplumdaki bilinç düzeyinin artması çok büyük önem taşımakta. Biz de Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanserler Dans Derneği iş birliğiyle dev kolon maketini sergileyerek, insan bağırsağının yapısı, kalın bağırsakta olabilecek kanser hastalığını görmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSERLERDEN BİRİ 

Maketin insanların bağırsak yapısıyla görsellik anlamında birebir aynı olduğunu vurgulayan Özgüner,”Vatandaşlarımızda bu anlamda hem kolon kanseri hem de bağırsak hastalıkları hakkında daha fazla farkındalık oluşturarak, bilinçlendirerek kanser taramasının önemini vurgulamayı amaçlıyoruz. Bağırsak kanseri Türkiye’de ve dünyada en sık görülen ilk üç kanser arasında yer alıyor. Bunun için kanser taramasını yaptırmak önemli. Bu vesileyle böyle anlamlı bir etkinlikte bize destek veren Kanserle Dans Derneği yetkililerine teşekkür ederim”ifadelerini kullandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.