Kansere 11 günlük tedavi

Kanserli tümörleri 11 günde küçülten bir tedavi mümkün mü? İngiliz bilim insanları, meme kanserine karşı uyguladıkları bir yöntemle bunun mümkün olabilceğini gösterdi.

Bilimciler, 11 günlük tedavinin, tümörleri küçültmeyi hatta bazı hastalarda yok etmeyi başardığını duyurdu.

Manchester Üniversitesi ve Londra’daki Kanser Araştırmaları Merkezinin yürüttüğü araştırmada iki kanser ilacı birlikte kullanıldı.

İKİLİ TEDAVİ KANSERİ FRENLEDİ

Kanserli hücreyi içeriden ve dışarıdan hedef alan “tykerb” ve “herceptin” adlı iki ayrı ilaç, erken meme kanseri teşhisi konmuş 257 hastaya verildi.

Hastaların yüzde 87’sinde tümörlerin 11 gün gibi kısa bir süre içerisinde büyümeyi durdurduğu görüldü. Yüzde 11’in tümör tamamen yok oldu. Yüzde 17’sindeyse ciddi oranda küçülme gösterdi. 1 ila 3 cm büyüklüğündeki tümör 5 milimetreye kadar düştü.
Ancak araştırma az sayıda hasta üzerinde denendiği için uzmanlar tedaviye temkinli yaklaşıyor.

Yeni keşfedilen tedavi yönteminin uzun vadede etkisini görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

HER2 POZİTİF MEME KANSERLERİNDE ETKİLİ OLDU

Ayrıca araştırmanın sadece “her2 pozitif” tipi meme kanserine sahip kadınlar üzerinde denendiğine dikkat çekiliyor. Çalışmayı yürüten ekibin dikkat çektiği bir diğer nokta ise tümörlerin küçülmüş olmasının, meme kanserine yakalanan kadınların ameliyat olmaktan kurulamayacağı.

Ancak bu tedavi sayesinde kadınların ameliyat sonrası kemoterapi görmelerine gerek kalmayacağı belirtiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.