Kanserde yeni tedavi: Car T hücre tedavisi

Laboratuvar ortamında genetiği değiştirilen hücre vücuda veriliyor, bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere karşı savaşmasını sağlıyor.

Kanserle mücadelede bu yeni yöntemin adı “car-t hücre tedavisi“.

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yöntemin mantığını, “Artık hücrelerin içerisine bir grup virüsü bırakarak onun tamamen genetik yapısını değiştirebilmek ve kansere karşı kodlanmasını sağlayabilmek ve durdurulamaz bir şekilde kanserin yok edici etkisinden faydalanabilmek mümkün” sözleriyle özetliyor.

KANSERDE YAŞAM SÜRESİNİ UZATIYOR

Car-t, genetiği değiştirilmiş bir bağışıklık sistemi hücresi. Özellikle akut lösemi, lenfoma ve miyelom tedavisinde etkili.

Yöntemle kanser hastalarının yaşam süresinin de uzamasının sağlandığını aktaran Prof. Ovalı, “Bir kanser hastasının özellikle akut lenfoblastik lösemi gibi önemli bir hastalıkta bütün tedavi seçeneklerini bitirdikten sonra ortalama sağ kalım süresi 3 ile 6 ay arasındadır. Ancak bu tedaviyle şu anki veriler %95 inin 3 yıl boyunca yaşayabildiğini gösteriyor” diyor.

Prof. Ovalı, car-t tedavisinin kemoterapi ile birlikte uygulandığında daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor: 

CAR-T HÜCRE TEDAVİSİ HENÜZ TEST AŞAMASINDA

“Bu hücreler tek başına yani herhangi bir radyoterapi veya kemoterapi kullanmadan verdiğinizde hastaların sadece %30 unu kurtarabiliyor. Ama kemoterapi ve radyoterapiyle birleştirdiğinizde bu oran %95’lere çıkıyor.”

Car-t yönteminin Türkiye’de henüz test aşamasında olduğunu aktaran Ovalı, “Bizim hedefimiz yılbaşında ilk insan testlerine başlayabilmek ve mart ayında da ilk sonuçları bütün dünyaya açıklayabilmek” ifadesini kullanıyor. 

Car-t hücre tedavisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından ilk kez Türkiye’de uygulanacak. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.