Kanserde ‘Tomoterapi’ dönemi

Tedavinin başlangıcında ışınlarla elde ettiği üç boyutlu görüntüyü kullanarak tümörün son halini saptaması ve buna göre tedavinin uygulanması, ”TomoTherapy”yi diğer radyoterapilerden farklı kılan en önemli özellik.

Tedavinin küçük alanlarla yapılmasına ve daha fazla sağlıklı dokunun korunmasına imkan veren yöntemde, tedavi sırasında on binlerce ışıncık oluşturulabildiğini anlatan medikal fizikçi Dr. Thomas Rock Mackie, ”Bu yöntemle birçok kanser türünde tümörü iyi ışınlayıp çevresindeki sağlıklı dokuları da çok iyi koruma şansına sahibiz” diye konuştu.

Yöntemin çok karmaşık dokuların ışınlanmasında başarılı olduğunu dile getiren Dr. Mackie, özellikle baş ve boyun tümörlerinde dokuların çok karmaşık olduğunu, tümöre yüksek doz ışın verirken o bölgedeki diğer dokuların zarar görmemesi gerektiğini ifade etti.

Prostat gibi kanserlerde de her tedavi başında prostatta, mesanenin ve kalın bağırsağın o günkü pozisyonu görülerek, tedavinin başladığını anlatan Dr. Mackie, ”TomoTherapy” ile çok büyük tümörlerin de tedavi edilebildiğini, yöntemin 40 santimetre çapında ve 160 santimetre uzunluğundaki bir alanda etkili olabildiğini kaydetti.

MEME VE AKCİĞER KANSERLERİNDE DE KULLANILIYOR
”TomoTherapy”nin meme kanserinde genellikle ameliyattan sonra, ameliyata uygun olmayan akciğer kanserlerinde esas tedavi, daha önce tedavi edilmiş ancak nüksetmiş durumlarda ve metastaslarda da kullanılabildiğini de anlatan Dr. Mackie, ”Tıpta ilk kural zarar vermemektir. Biz de bu yöntemle sağlıklı dokuları koruyarak, zararı en aza indiriyoruz. Kanserlerde, ölüm oranının azalması için bugünkü dozlardan daha yüksek dozların kullanılması gerekir. Sağlıklı dokulara zararın azalmasıyla bu mümkün olacak” şeklinde konuştu.

Kanser türlerinin yüzde 50’den fazlasının radyoterapi alanına girdiğini, ”TomoTherapy” ile bu oranın daha da arttığını kaydeden Dr. Mackie, bu yöntem ile ilk hastanın 2002 yılında tedavi edildiğini de dile getirdi.

Dünyada 300 hastanede kullanılan ”TomoTherapy” yöntemi, Türkiye’de de Ağustos ayından bu yana İtalyan Hastanesi’nde uygulanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.