Kanser tedavisinde yeni yöntem

doktor oneri

Londra Kanser Enstitüsü, yöntemin hem tedaviyi hızlandırdığını hem de gereksiz ilaç kullanımını ortadan kaldırdığını savunuyor.

Uzmanlar önce kanser hastalarından aldıkları doku örneğini laboratuvar ortamında büyütüyor, ardından da kanserli doku üzerinde ilaçlar test ediliyor. Bu sayede hangi ilaçların işe yaradığı ortaya çıkıyor.

Uzmanlar yöntemi 71 hasta üzerinde denedi. Hastadan alınan ve laboratuvarda büyütülen kanserli doku üzerinde işe yaramayan ilaçların, hasta üzerinde de işe yaramadığı görüldü.

İŞE YARAR TEDAVİ BİRKAÇ HAFTADA TESPİT EDİLİYOR

Halihazırda uygulanan kanser tedavilerinin işe yarayıp yaramadığı, tedaviye başladıktan 2-3 ay sonra çekilen tomografi ile anlaşılabiliyor. Bu yöntemde ise işe yarar tedaviyi tespit etmek yalnızca birkaç hafta sürüyor.

Uzmanlar, sonuçları Science dergisinde yayınlanan tekniğin, ileride rutin olarak hastalarda uygulanabileceğini söylüyor.

VİDEO: KANSER VE DİYABET BULAŞICI MI?saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.