Kanser tedavisinde yeni yaklaşım

“Kanseri yok etmek yerine, onunla yaşamayı öğrenin.” Amerikalı bir grup araştırmacı, bu görüşte.

Araştırmacılar, mevcut kanser tedavisine taban tabana zıt, yeni bir tedaviyi savunuyor.

Bu tedavi yöntemine göre, kanseri yok etmeye çalışmamalı, sadece kontrol altına almalı.

Geleneksel kanser tedavisinde, yüksek dozda kemoterapi uygulanıp, kanserli hücrelerin tüketilmesi hedefleniyor. Bağışıklık sistemini zayıflatan bu sürecin kişi üzerinde yıkıcı etkisi olabiliyor. Üstelik bazı uzmanlara göre, bu yöntem kanserli hücelerin ilaca direnç kazanarak geri dönmesine yol açıyor.

Florida’daki kanser merkezi ve araştırma enstitüsünden araştırmacılar, düşük doz kemoterapi ile kanseri kontrol altına almanın daha etkili olduğunu öne sürdü.

Meme kanseri görülen fareler üzerinde yapılan deneyde, standart tedavi tümörleri küçülttü ancak tedavi sona erince tümörler yeniden büyüdü. Farelere önce yüksek, sonra düşük doz kemoterapi uygulandığında ise kanser kontrol altına alındı.

KLİNİK DENEYLER HENÜZ YAPILMADI

Uzmanlar, bu tedavinin daha etkili olduğu ve hastanın ömrünü uzatacağı görüşünde.

Ancak bir sonuca varmadan önce deneyin insanlar üzerindeki sonuçlarını da görmek gerekiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.