Kanser tedavisi parmak izini yok edebilir!

doktor oneri

Singapurlu kanser uzmanı Tan Eng Huat, kanser tedavisi gören kişileri, gördükleri tedavi hakkında bilgi veren dokümanları seyahatleri sırasında yanlarında taşımaları, aksi halde parmak izi kontrolü yapılan sınırlarda güçlük çekebilecekleri yolunda uyardı.

“Annals of Oncology” adlı tıp dergisi için makale kaleme alan Dr. Eng Huat, hastalarından birinin ABD’deki bir havaalanında parmak izi tespit edilemediği için gözaltına alındığını bildirdi.

Kanserli hastanın kullandığı ilacın parmak izinin kaybolmasına yol açtığını belirten Huat, ilacın etken maddesinin kepasitabin olduğunu kaydetti.

Kepasitabin, Türkiye’de de satılan Xeloda isimli ilaçta bulunuyor.

Kanser hastası, parmak izi çıkmayınca ABD sınırında gözaltına alındı…

Hastasının ABD’deki bir havaalanında 4 saat gözaltına tutulduktan sonra serbest bırakıldığını söyleyen Huat, kanser hastalarının tedavileriyle ilgili belgeleri seyahatleri sırasında yanlarında taşımaları gerektiğini ifade etti.

İlacın yan etkilerinden birinin “el-ayak sendromu” olduğunu kaydeden Huat, parmak izinin de bu yan etki yüzünden silinebildiğine işaret etti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.