“Kanser oluşumunda alışkanlıklar daha etkili”

Kanser hastalarıyla yapılan araştırmalara dikkat çeken Medikal Onkolog Doç. Dr. İbrahim Tek, genetik miras olarak alınan hasarlı DNA‘ların oluşturduğu kanser oranlarının, tüm kanserler içinde küçük bir bölüm oluşturduğunu söyledi.

Yaşam değişiklikleriyle kanserden korunmanın mümkün olduğunu belirten Dr. Tek, genetik mirasın bazı alışkanlıklardan daha az etkili olduğunu aktardı.

Tek, “Kanser hastaları üzerine yapılan araştırmalar, bu kişilerin yüzde 30’unun gündelik hayatlarında basit önlemler almış olsalardı kanserden korunmuş olabileceklerini gösteriyor” dedi.

1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında bir açıklama yapan Dr. Tek, Dünya Sağlık Örgütünün kansere karşı günlük meyve-sebze tüketiminin arttırılması, diyetteki yağ oranının azaltılması, tütsülenmiş ve işlenmiş etlerin daha az tüketilmesini önerdiğini belirti:

Obezite ile kanser arasında ilişki saptanmıştır. Kişilerin ideal kiloya yakın olması, kanserden korunmada önemlidir. Günde 45-60 dakika tempolu yürüyüş bu açıdan önem taşır. Sigara ve alkol kullanmak kanser oluşmasında en çok suçlanan ajanlardır. Bu maddeleri kesinlikle hayatımızdan çıkarmalıyız.”

“BU KANSERLERDE TARAMA PROGRAMLARI ÖNEMLİ”

Tarama programları yapılan başlıca kanserlerin rahim ağzı, meme ve kalın bağırsak kanseri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Tek, “Kanser, erken yakalandığında şifa ile sonuçlanabilen fakat geç tanı konulduğunda kişinin yaşam süresini azaltan ve yaşadığı dönemi eziyet haline dönüştüren bir hastalıktır” ifadesini kullandı.

DNA HASARI, 10-20 YIL İÇİNDE KANSERE DÖNÜŞÜYOR

Kanserde genetik geçişe vurgu yapan Radyasyon Onkoloğu Prof. Dr. Kaan Oysul da kanserde tütün ürünlerinin nasıl etki yaptığına dair şunları söyledi:

Sigara, tedavi imkanı az olan ve ülkemizdeki kanser ölümlerinin başında gelen akciğer kanserlerinin 4/5’inden sorumludur. Fakat akciğer kanserinin yanı sıra en az on üç farklı kansere daha neden olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Bunlar gırtlak, yemek borusu, ağız ve yutak, mesane, pankreas, böbrek, karaciğer, bağırsak, rahim ağzı, yumurtalık, burun ve sinüsler ile lösemilerin bazı tipleridir. Meme kanseri riskini artırdığı da bir çok çalışmada gösterilmiştir. Her sigara DNA’ya zarar verir, fakat çalışmalar içilen on beş sigaranın kanserli hücreye dönüşebilecek kadar yoğun hasara yol açtığını göstermiştir. DNA hasarının kansere dönüşmesi 10 ila 20 yıl alır. Bedenimiz bir miktara hasara dayanabilir fakat, hasar miktarının artması vücudun sınırını da aşar ve kanser ortaya çıkar. Bu nedenle yol yakınken sigarayı bırakmak sizi kanserden kurtarabilir. Sigarayı bırakmak için önce karar verin, daha sonra hekiminize danışın.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.