Kanser ilaçlarında yeni dönem başladı

SGK, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre bugünden itibaren, yatılı ve günübirlik onkoloji hastalarına verilen ilaçları hizmet veren kurum karşılayacak. İlaçların hastanenin eczanesinde bulunmaması durumunda ise hastalar ilaçlarını eczaneden alabilecek. Ancak bunun için hastaneden yazılı kağıt getirilmesi istenecek.

Uygulamanın ilk gününde kanser hastaları ile eczacılar bazı problemler yaşadı. Hastalara, hastaneden onaylı belge verilmeyince vatandaşlar ilacı alamadı. Kanser ilaçları konusunda sıkıntı yaşanacağını dile getiren bazı eczacılara göre, önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntılar olabilir.

“ESKİ SİSTEME DÖNÜŞ DEMEKTİR”

‘Günü birlik reçetesi’ ile kanser hastalarına ilaç verilmediğini belirten Eczacı Şehnaz Efeoğlu, “Yatan hasta reçetesi ile kanser hastalarına ilaç veriliyor. Üniversite eczaneleri için bütçe engeli var. Hastanın ilaca ulaşması için araya ihale engeli giriyor. İhaleden sonra ilaç alınıyor. İlaç verilebilir ama hastanın ‘Yatan hasta’ statüsünde olması gerekiyor. ‘Yatan hasta’ olmazsa ilaç verilmiyor. İlacı tedavi edildiği kurum vermek zorunda. Tedavi ettiği kurum da ihalesinden dolayı ya da ekonomisinden dolayı ilacı alamayabilir. En büyük tehlike hastanın ilaca ulaşmasındaki zorluk. Bu da eski sisteme dönüş demektir. Eski SGK gibi hastane eczanelerinden ilaç alınacak.” dedi.

“‘SİSTEMİ YAVAŞLATTIRACAK”

Kanser hastası için kemoterapinin bir fırsat olduğunu belirten Efeoğlu, “Tedavinin hastaya cevap vermesi gerekiyor. Burada mağdur olan kemoterapi hastası olacak. Hastanın ilaca ulaşması için ekstra bir işlem gerekiyor. Bu da sistemi yavaşlattıracaktır. Bir kanser hastasının ilaçla arasına ihale ve bütçenin girmesi sorun olacak” ifadelerini kullandı.

“İLAÇLAR UZAKDOĞU’DAN GELECEK”

Türkiye’de sadece bir tane kemoterapi ilacı yapan fabrika bulunduğunu aktaran Efeoğlu, “İlaçlar, Uzakdoğu’dan gelecek. Yeni nesil kemoterapi ilaçları kullanılmamış olacak” diye konuştu.

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu üyesi Eczacı Zozan Padel, hastanelerin kemoterapi ilaçlarını hastane bünyesinde ihaleyle almak zorunda olduğunu ifade ederek, “Eğer hastanede bu ilaç yoksa hasta bunu serbest eczanelerden alabilecek. Ancak SGK bu parayı hastane ödeneğinden kesecek. Dolayısıyla hastaneler kendi paraları kesilmesin diye bu yola başvurmak istemiyorlar” şeklinde konuştu.

“HASTALAR ÖZEL HASTANELERE KAYABİLİR”

Uygulama ile ilgili örnek de veren Padel, “Hastanede bir meme kanseri hastasına, ilk tercih edilen ilaç yoksa, parayı dışarı çıkarmak yerine alternatif olarak 2. ya da 3. düzeyde ilaçlar verilebiliyor. Bu hastaneler ‘Eczanemizde yoktur’ kaşesi basmak istemeyecekler. Bir sürü bürokratik işlem sebebiyle hastalar özel hastaneler kayabilirler. Para özel hastanelere kayacağı için devlet daha fazla para ödemek zorunda kalacak.”

“KEMOTERAPİYE ARA VEREBİLİRİM”

Tedavisi için gereken ilacın tahsis edilemediğini belirten kanser hastası Melahat Çalıklı, ne yapamayacağını bilmediğini ifade ederek, kemoterapiye ara verebileceğini söyledi

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.