Kanser hastalarına ‘gülümseten ayna’

Endüstriyel tasarımcı Salih Berk İlhan, kanser hastalarına moral vermek için, sadece gülümsendiği zaman kişiyi gösteren ayna tasarladı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu İlhan, genç yaşta astım teşhisi konulmasıyla sıklaşan hastane ziyaretlerinin, kendisini, sağlık ürünlerinin ihtiyaca daha çok karşılık verecek şekilde tasarlanması konusuna yönelttiğini söyledi.

İlhan, özellikle savunmasız ve hassas hastalara duygusal açıdan nasıl yardımcı olabileceğini incelediğini ve “Hasta ve doktor iletişimini ürün tasarımıyla yeniden inşa edip nasıl daha etkili hale getirebiliriz?” sorusunun yanıtını aradığını belirtti.

GÜLÜMSEYİNCE GÖSTEREN AYNA

İlhan, kanser tedavisi başarıyla sonuçlanmış bir hastanın, teşhisin konulduğu ilk zamanlarda “Aynada kendime bakmak ve vücudumda kanser olduğunu kabullenmek çok zordu” sözlerinden etkilendiğini ifade etti. İlhan, bu hikayeden aldığı ilhamla tasarladığı “gülümseyince gösteren ayna” hakkında şunları söyledi:

“Kişilerin sadece gülümsediklerinde kendilerini görebilecekleri eğlenceli bir ayna tasarladım ve akıllı malzemeler kullanarak, geliştirdiğim aynanın prototipiyle kullanıcı tepkilerini gözlemledim. Geliştirdiğim ayna ile özellikle kanser hastalarına moral vermeyi ve içinden geçtikleri zorlu süreçte onları gülümseterek daha güçlü olmalarını sağlamayı hedefliyorum.”

ONKOLOJİ HASTALARINA MORAL VERİYOR

ABD’deki Thomas Jefferson Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrencilere tasarım dersi verdiğini aktaran İlhan, “Fakültede ilk yaptığım çalıştaya dekan da katılmıştı, kendi projelerimi sunduğumda gülümseme aynasını gördü ve ‘Onkoloji bölümüne bundan istiyoruz’ dedi. Kanser hastaları için geliştirdiğim gülümseme aynası için siparişler var, 2016 yılında satışa sunacağız” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.