Kanser çocukların psikolojisini nasıl etkiliyor?

OMÜ Samsun Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap Sezgin, kanserin tıbbi ve fiziksel bir hastalık olmasının yanı sıra ruhsal ve psikososyal açıdan birçok sorunu kapsayan bir olgu olduğunu söyledi.

”Kanserli çocukların yaşadıkları psikososyal problemler ve hemşire yaklaşımları” konulu çalışma yaptıklarını ifade eden Sezgin, çalışma sonucunda, kanserli çocukların tedavisinde her yönüyle hemşirelik bakımıyla bir bütün olma zorunluluğunun ortaya konulduğunu ifade etti.

Kanser hastalığının çocuğun yaşamında yarattığı değişime, yaşına, kişiliğine, bulunduğu koşullara göre farklılık gösterebildiğini kaydeden Sezgin, şöyle konuştu:

ÇOCUĞA PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANMALI
”Kanser, psikolojik güçlük ve bozukluklara yol açma potansiyeli en yüksek hastalık gruplarındandır. Bunun nedenleri arasında tedavi nedeniyle saçların kaybı, fiziksel yeteneklerin kısıtlanması, yaşam tarzının değişmesi gibi etkenler rol oynamaktadır. Bu nedenle kanserde psikolojik tedavi, tedavinin bütünleyici ve ayrılmaz bir parçası olup hastalığın fiziksel tedavisini tamamlamaktadır. Bunun için tedavi süresince kanser tedavisi gören çocuklara psikolojik destek sağlanmalıdır.”

Bu nedenle hastalığın her evresinde hemşirenin olmasının tedavi açısından önemli olduğunu belirten Sezgin, ”Çünkü hemşire, hastalığın tanı, tedavi, rehabilitasyon ve çocuğun tekrar topluma geri dönmesi sırasında gerekli bakımın ve desteğin sağlanmasından sorumludur” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sezgin, çalışmada hemşirenin çocuğun ve ailesinin kanserle yaşamalarına ve yaşamlarının niteliğini fiziksel ve psikolojik yönden geliştirmelerine yardımcı olmasının önemli bir olgu olarak ortaya çıktığını bildirdi.

Yayım tarihi
NTV Sağlık olarak sınıflandırılmış

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.