Kanada’nın Quebec eyaletinde ötenazi serbest bırakıldı

Kanada’nın Quebec eyaletinde ötenazi serbest bırakıldı.

Quebec Sağlık Bakanı Gaetan Barrette yaptığı açıklamada, bugün başlayan uygulamanın 18 Aralık’a kadar süreceği ve bu tarihte Temyiz Mahkemesi’nin itirazları dinleyip ötenazi yasasını yürürlükte tutup tutmayacağına karar vereceğini duyurdu.

Yasa, tüm tedavi imkanları denendiği halde sonuç alınamayan ve sadece ölümü bekleyen hastalara uygulanacak.

Quebec’teki ötenazi uygulaması, Federal Suç Kanunu’nda bulunan ve ötenaziyi suç sayan madde nedeniyle gerçekleştirilemiyordu.

Kanada Anayasa Mahkemesi’nin geçen şubat ayında, Lee Carter isimli şahsın, ALS
hastası olan annesinin doktor kontrolü ile öldürülmesi talebiyle kanuna yaptığı
itirazı yerinde bulmuştu. Bu gelişme ile suç olmaktan çıkan ötenazi, Quebec’teki
uygulamaya da yasal zemin sağladı.

Quebec Sağlık Bakanı Gaetan Barrette, yürürlüğe giren yasaya karşı itirazlar olduğunu, bu itirazların ele alınacağı 18 Aralık’taki Temyiz Mahkemesi oturumuna dek, eyalet hastanelerinin uygulamaya hazır olduklarını kaydetti.

Quebec, bu yasa ile ötenaziye Kanada’da izin verilen ilk eyalet oldu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.