Kanadalılar da Akdeniz diyetini keşfetti

Dr. Sonia Anand ve ekibi tarafından yapılan ve ülkedeki gazete ve televizyonlar tarafından geniş yer verilen araştırmanın sonuçlarına göre meyve sebze, yoğurt, peynir, kuruyemiş, ceviz, kepekli un, yulaf, çavdar, balık ve baklagillerin günün öğünlerine düzenli dağılımıyla oluşan Akdeniz diyeti kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Yiyecekler ve diyet sistemlerinin kalp sağlığına etkileriyle ilgili 1950 ile 2007 yılları arasında yapılan ve sonuçları yayımlanan 200’ün üzerindeki araştırmayı yeniden inceleyen Dr. Sonia Anand, araştırmanın, “hastalıklara karşı beslenmede eksik kalan bir şeyler olmalı” düşüncesiyle başladığını söyledi.

Dr. Anand, “Özellikle kırmızı et ağırlıklı Batı tipi beslenme alışkanlığından artık vazgeçmek gerekiyor. Biz de İtalyanlar veya Yunanlılar gibi Akdeniz diyetine alışmalıyız” dedi.

Araştırma, Kanada Kalp Sağlığı Vakfı ve Kanada Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.