Kanada’da vaka sayısı bini geçti

doktor oneri

Kanada’da kesinleşen domuz gribi vakasının bini geçtiği açıklandı. Kanada Halk Sağlığı Ajansı verilerine göre, 805 olan olan vaka sayısı, hafta sonu kesinleşen 197 yeni vaka ile bin 118’e yükseldi.

Halk Sağlığı Ajansından yapılan açıklamaya göre, ülke genelindeki vakaların eyaletlere göre dağılımı şöyle:
Nova Scotia 71, British Colombia 120, Alberta 109, Ontario 495, Quebec 207, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 104 ve Manitoba 6, P.E.İ. 3.

Öte yandan, hafta sonu Ontario eyaletinde kaydedilen yeni vakalardan durumu kritik olan 60 yaşındaki bir hastanın yaşam destek ünitesinde tutulmaya devam edildiği öğrenildi. Manitoba eyaletinde de, yaşları 20 ila 39 arasında değişen 1 erkek ve 2 kadının hastanede tedavi altında olduğu bildirildi.

MEKSİKA’DAN MACARİSTAN’A GELEN BİR KİŞİ, DOMUZ GRİBİ KUŞKUSUYLA HASTANEDE GÖZLEM ALTINA ALINDI

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin Ferihegy Havaalanı’nda bir erkek yolcu, domuz gribi kuşkusuyla hastaneye kaldırılarak gözlem altına alındı. Budapeşte Havalimanı Sözcüsü Mihaly Hardy’nin Macar medyasına yaptığı açıklamaya göre, Meksika’dan Budapeşte’ye eşiyle birlikte gelen kişi, yüksek ateşi olduğu için termal kameralara takıldı. Havalimanı doktoru, bu kişinin domuz gribi virüsü kuşkusundan hastaneye kaldırılmasına ve gözlem altına alınmasına karar verdi.

Başkent Budapeşte’deki Szent Laszlo Hastanesi’ne kaldırılan kişinin hastaneye gönüllü olarak gitmek istediği açıklanırken, domuz gribi testlerinin yapıldığı ve sonuç beklendiği bildirildi.

DOMUZ GRİBİNDE 444 YENİ VAKA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada domuz gribine neden olan Influenza A/H1N1 virüsü taşıyan 444 yeni vakanın teşhis edildiğini açıkladı. DSÖ’den yapılan açıklamada, yeni vakaların 367’sinin, Meksika’da teşhis edildiği, bu ülkede 3 kişinin daha Influenza A/H1N1 virüsünden yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada, yeni vakalarla birlikte dünyada toplam vaka sayısının 13 bin 398’e yükseldiği, son olarak Bahreyn ve Singapur’da virüs taşıyan kişilere rastlanmasıyla hastalığın görüldüğü ülke sayısının 48’e çıktığı kaydedildi. Dünyada Influenza A/H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı da 95’e çıktı.

GÜNEY KIBRIS’TA DOMUZ GRİBİ VAKASI SAPTANDIĞI İDDİA EDİLDİ
RUM SAĞLIK BAKANI YALANLADI

Güney Kıbrıs’ta bir domuz gribi vakası görüldüğüne ilişkin iddialar ortaya atıldı, ancak Rum Sağlık Bakanı basın toplantısı düzenleyerek, iddiaları yalanladı. Rum radyosunun haberine göre, Kıbrıs Rum yönetimi Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis, Güney Kıbrıs’ta H1N1 olarak adlandırılan domuz gribi vakasına rastlandığının doğru olmadığını söyledi. Patsalidis, sağlık servislerinin ”kendine özgü bir vaka” ile ilgilendiğini belirtti, ancak detay vermedi.

Kanada’da vaka sayısı bini geçtisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.