Kanada’da 4 domuz gribi ölümü

doktor oneri

Kanada’da, domuz gribinden bugün 4 kişi daha yaşamını yitirdi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı’nın Manitoba biriminden yapılan açıklamada, eyalet başkenti Winnipeg’in kuzeyinde kızılderili halkın yaşadığı Nor-Man bölgesinden domuz gribi tanısıyla hastanede tedavi altına tutulan 40’lı yaşlardaki bir erkek ve bir kadının bugün H1N1 virüsü nedeniyle öldükleri bildirildi.

Ülkedeki diğer 2 ölüm haberi de Quebec eyaletinden geldi. Kanada Eyalet Halk Sağlığı Ofisi’nden Horatio Arruda, Montreal’de yaşayan ve yaşları 30 ile 50 civarında olan bir erkek ve bir kadının bugün domuz gribinden yaşamlarını yitirdiklerini açıkladı.

Son 4 ölümle birlikte Kanada’da H1N1 virüsü kaynaklı ölümlerin sayısı 11 oldu.

VİRÜSÜN YENİ TÜREVİ BELİRLENDİ
Öte yandan Brezilya Bakterioloji Enstitüsü Adolfo Lutz, Sao Paulo eyaletinde, bir hastada H1N1’in yeni bir türevinin belirlendiğini ve türeve A/Sao Paulo/1454/H1N1 adının verildiğini açıkladı.

Enstitüden yapılan açıklamada, bilim adamlarının virüsü ayrıştırmayı ve Brezilya’daki örneklerle Kaliforniya’dan gelenleri karşılaştırmayı başardıkları kaydedildi.

Açıklamada, virüsün ayrıştırılmasının Brezilya’da ortaya çıkan virüsün genetik özelliklerinin belirlenmesini sağladığı vurgulandı. Virüsün nisan ayı sonunda virüs uzmanı Terezinha Maria de Paiva ve ekibi tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun olarak ayrıştırıldığı da belirtildi.

Bu yeni türevin daha bulaşıcı ya da öldürücü olup olmadığı bilinmiyor.

Virüsün özelliklerini bilmek, aşı yapımında büyük önem taşıyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.