Kanada ötenazi turizmine ‘hayır’ dedi

Tedavi şansı bulunmayan ve kronik bir hastalığı olup da terminal döneme (son aşama) giren hastalar için tıbbi yardımla ölüm hakkı sağlayan ötenazi bazı ülkelerde yasal iken, bazı ülkelerde yasak. 

Durum böyle olunca yaşama ‘katlanamayacak’ durumda olan ümitsiz hastalar, ‘doktor destekli intihar‘ için ötenazinin yasal olduğu ülkelerin yolunu tutuyor.

BBC’nin haberine göre, ‘İntihar turizmi‘ olarak da nitelenen uygulama, Kanada Parlamentosunun da gündeminde. ‘Doktor destekli intihar’ yasa tasarısı parlamentoya sunuldu. Ancak ötenazi hakkını yasalaştıracak olan tasarı ülkeye ‘ölmeye gelen’ yabancı ülke vatandaşları için geçerli olmayacak.

Ayrıca akıl hastalığı ve psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlar da yasal ötenazi hakkından yararlanamayacak..

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU DA DESTEKLİYOR

Kanada Yüksek Mahkemesi geçen yıl, doktorların birinin ölümüne yardım etmelerini yasaklayan yasayı hükümsüz kılmıştı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun desteklediği bu yeni yasa tasarısı, Kanada Parlamentosunda oylanmadan önce komite tarafından incelenecek. Kanada Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould, yasanın ‘tıp doktorlarının vicdan hakkını’ korumayı amaçladığını söyledi.

MAHKEME DOKTORLARIN ÖLÜME YARDIM ETME YASAĞINI KALDIRDI

Bakan, yasanın neden yabancı ülke vatandaşlarını dışarıda tutuğuna ilişkin bir açıklama yapmadı. Geçen sene, British Columbia eyaletinde ölen iki kadının ailelerinin açtığı dava üzerine, mahkeme doktorların ölüme yardım etme yasağını kaldırmıştı.
Mahkeme, doktor destekli intiharı yasaklamanın insanları itibar ve özerkliklerinden yoksun bıraktığına hükmetti. Yasağın kalkmasından önce, Kanada’da intihar danışmanlığı, yardım ve teşvik yasadışı sayılıyordu.

TIBBİ YARDIMLA ÖLÜM HAKKI

Geçen yıl Québec mahkemesi, eyalette hastaların tıbbi yardımla ölüm hakkı tanınabileceği kararı aldı.

Doktor destekli intihar, İsviçre, Almanya, Arnavutluk, Kolombiya, Japonya ve ABD’nin Washington, Calfornia, Oregon, Vermont, New Mexico ile Montana eyaletlerinde yasal.

TÜRKİYE’DE YASAK

Türkiye’de ise 1998 yılında yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliği’nin “Ötenazi Yasağı” başlıklı 13. maddesine göre, ötenazi yasaklanmış durumda. Söz konusu maddede şöyle deniliyor:

“Tıbbi gereklerden bahisle veya her ne suretle olursa olsun, hayat hakkından vazgeçilemez. Kendisinin veya bir başkasının talebi olsa dahi, kimsenin hayatına son verilemez.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.