Kan vermek orucu bozmaz

Türk Kızılayı Manisa Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, 2008 yılında 20 bin 500 ünite kan bağışı aldıklarını, 2009 yılında 26 bin ünite kan bağışına ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, ancak aşırı sıcaklardan dolayı bağışta düşüş yaşandığını anlattı.
Ramazan ayında kan bağışlarında daha fazla düşüş yaşanmaması amacıyla kan bağışçısının ayağına kadar gittiklerini dile getiren Dr. Nardal, alarm durumuna geçtiklerini ifade etti.
Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda, Manisa’daki tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşılamakla yükümlü olduklarını, kentin yıllık kan ihtiyacının yaklaşık 22 bin ünite olduğunu dile getiren Nardal, gezici 2 ekibin her gün Manisa’nın değişik ilçelerinde bağışçıların ayağına giderek kan aldığını söyledi.

Manisa genelinde toplam 4 ekiple kan toplamaya çalıştıklarını kaydeden Nardal, şöyle konuştu:
”Manisa olarak 2009 yılı kan bağışı hedefimizi 26 bin ünite olarak belirledik. Bu sebepten dolayı Manisa’nın kan ihtiyacını karşılamak adına günde en az 110 ünite kan bağışı almamız lazım. Ancak kan bağışları yüzde 60 oranında düştü. Sıcaklar nedeniyle kan bağışı azaldı. Ramazanda daha fazla düşüş yaşanmaması için bazı tedbirler almaya başladık. Herhangi olumsuz bir duruma karşı kan bağışı için vatandaşlarımızı Türk Kızılayı Kan Bağış Merkezlerine bekliyoruz.”

”KAN VERMEK ORUCU BOZMAZ”

Ramazan ayında birçok donörün, kan verdiğinde orucunun bozulacağını düşünerek bağışta bulunmadığına dikkati çeken Dr. Nardal, ”kan vermek orucu bozmaz, ancak oruç tutan kişileri de düşünerek Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak gece çalışma programı hazırladık. Ramazan ayı boyunca gezici istasyonlarımız, özellikle akşam iftar ve teravih namazı sonrasında kan bağışlarını kabul edecekler. Alarm çalışma programı kapsamında Ramazan boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak iftar çadırının yanında mobil kan alma aracımız kan verme taleplerine cevap verecek” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.