Kan ve kan ürünleri yönetmeliği değişti

Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Belirlenen hizmet bölgesinde bir Bölge Kan Merkezi kurulması şartı esnetildi. Hizmet bölgesinde bir Bölge Kan Merkezi kurulması esas olacak, ancak Bakanlıkça gerekli görülmesi halinde aynı bölgede birden fazla merkez kurulabilecek. Bölge kan merkezleri, kendine bağlı kan bağışı merkezleri açabilecek, bu merkezlerin çalışma şartları ve işletilmesinden sorumlu olacak.

Yönetmelik değişikliğiyle, bölge kan merkezlerinin yurt dışından kan ve kan bileşeni ithal edebilmesine ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu hüküm, ”Bölge Kan Merkezi, sorumluluk alanı içindeki transfüzyon merkezlerinin ihtiyaç duyduğu kan ve kan bileşenlerini sağlamak, protokolde belirtilen kritik stok seviyesini takip etmek, stoklanan kan miktarını kritik stok seviyesi altına düşürmemek için transfüzyon merkezinin talebini karşılamakla yükümlüdür. Transfüzyon merkezinin ihtiyaç duyduğu kan ve kan bileşenini karşılamak için yurt dışından temin etmek gerektiğinde Bakanlıktan izin alarak ithal eder” şeklindeydi.

HEKİMLERİN SERTİFİKA ALMALARI ZORUNLU
Bölge kan merkezi birim sorumlusu olabilmek için ruhsatlandırılmış kan merkezlerinde en az 3 yıl çalışma şartı da değiştirildi. Buna göre, transfüzyon merkezi ve kan bağışı merkezi birim sorumlusu olarak atanan tabiplerin, atanmalarını takip eden 6 ay içinde Sağlık Bakanlığınca verilen kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı sertifikası kursuna katılmaları ve sertifika almaları zorunlu olacak. Bölge kan merkezleri dışında açılacak diğer birimler, gerekli belgeleri tamamlayarak, en fazla 3 aylığına geçici ruhsat başvurusu yapabilecek.

Sağlık Bakanlığı, yapacağı hizmet planlaması ve bölgelendirmeyi dikkate alarak, gerekli gördüğü yerlerde bölge kar merkezi ruhsatını süreli olarak verebilecek. Bu ruhsatların geçerliği, başka bir işleme gerek kalmadan, süre bitiminde sona erecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.