Kan tahlillerinizi kendiniz yapacaksınız

Kan tahlilinizi artık kendiniz istediğiniz yerde yapabilecek ve sonuçları doktorunuza mail yoluyla iletebileceksiniz.

5 üniversite öğrencisi, 15 dakikada kan tahlili yapabilecek bir tıbbi cihaz geliştirdi ve Sanayi Bakanlığından aldıkları 100 bin liralık destekle, cihazı sahada kullanabilmek için kolları sıvadı.

Çalışmalar Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapılıyor. Bio Mühendisliği Öğrencisi Miray Tayfun, “Geliştirdiğimiz ürün sayesinde dezavantajlı bölgelerde insanlar evlerinde ve labarotuvara ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde tanı gerçekleştirebilecekler” dedi.

Tayfun, cihazın çalışma mekanizması hakkında şunları söyledi: “Bizim striplerimizin üzerlerinde nano labarotuvarlar var, bunların içinde hastalık yapan molekülleri spesifik olarak tanıyan bio moleküller var. Kan örneğini damlattığınızda, ölçüm cihazına yerleştirdiğinizde sonuçlarınızı mobil cihazlarınızla doktorlara anlık olarak gönderebiliyorsunuz.”

KANSER TESTLERİ DE YAPILABİLECEK Mİ?

Şüphelenilen her hastalık için ayrı kartların olacağını belirten Miray Tayfun, “Şeker ölçüm cihaları gibi düşünebilirsiniz ama daha ince ayrıntısı var. Bir kanser testi de yapılabilir, virüslerin testi de yapılabilir. Bizim hedefimiz bunları gerçekleştirmek. Hastalara sunacağımız kan alma aparatlarıyla ve bir damla kanla testler yapılabilir. Aparatlar her hastalık için ayrı olacağından fiyat düşük olacak. Örneğin bir ebola salgını olduğunda test edilebilecek” şeklinde konuştu.

Öğrenciler patent başvurusuna cevap bekliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.