Kalsiyum ilaçları yararsız mı?

Araştırma, kemik erimesini önlemek için kullanılan kalsiyum ilaçlarına ilişkin tartışmayı bir kez daha gündeme taşıdı. Zira Yeni Zelandalı araştırmacıların bu çalışmasından, kalsiyum takviyesinin kemikleri güçlendirmediği sonucu çıktı.

50 yaş üzeri kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırmada, bu tür ilaçların, kemikleri güçlendirdiği ya da kırık ve çatlakları önlediğine ilişkin kanıt bulunamadı. Buna göre, ne beslenme ne de ilaç takviyesiyle kalsiyum alımını artırmak kemiklere fayda sağlamıyor.

Günlük alınması gereken miktarın üzerine çıkıldığında kalsiyum, kemikleri ancak yüzde bir ila iki oranında güçlendiriyor. Bu da kemik erimesini önlemek için yeterli bir oran değil.

“KALSİYUMU İLAÇLARDAN DEĞİL, GIDALARDAN ALIN”

Uzmanlar, yetişkinlerin günde 700 mg kalsiyum almasının yeterli olduğunu söylüyor. Araştırmaya göre bu da, beslenme yoluyla olmalı.

Güçlü kemikler için kalsiyum açısından zengin olan, süt ürünleri, brokoli ve lahana gibi yeşil lifli sebzeler, soya fasülyesi, ekmek ve tahıl tüketilmesi öneriliyor.

Kalsiyum ilaçlarının sindirim sorunlarından, kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok yan etkisi olabileceği de belirtiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.