Kalp krizini neler tetikler?

Ani gelişen her şeyin kalp üzerinde etkili olduğunu dile getiren Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Bayezid, kalp hastalıklarının dünyada birinci ölüm nedeni olduğunu hatırlattı ve özellikle de erişkinlerin en çok kalp hastalığından hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.

SPORDAN ÖNCE BUNLARA DİKKAT

Kalp damar hastalarının spor yaparken bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Bayezid, bu hastalara özellikle düzenli yürüyüşler yapmalarını öneriyor. Ancak her spordan önce yapmaları gereken noktalar olduğuna dikkat çekiyor: “Mutlaka her spordan önce bilinmesi gereken iki önemli şey vardır. Kalp kasları uygun mu, kontrol ettirmeli. Kalp kapaklarından veya kalp kaslarından dolayı spor yapmasına engel olacak veya spor yapmasında risk getirecek bir şey var mı? Kalp damarları, yani koroner arterler. Kalp damarlarını bilmeden spor yapmaya kalkanlar veya kalp kası zayıf olanlar ani ölümle karşılaşabiliyor. Onun için risk faktörü olan kişiler düzenli kontroller yaptırmalı.”

ANİ GELİŞEN HER ŞEY KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR

Bayezid, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç‘un kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin Türkiye için de büyük bir kayıp olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

“Ani olan her şey kalp krizini tetikler. Birden gelişen, vücudun metabolizmasının etkilenmesi, kan şekerinin etkilenmesi, oksijen şartlarının azalması, gribal enfeksiyonlar, kronik hastalıklar başta olmak üzere birçok faktör kalp krizinde rol oynuyor. Enfeksiyonlarda ateşin yükselmesi, kalbin hızlanması, tansiyonun yükselmesi bunların hepsi tetikler. Hızlı kilo vermek de sakıncalı, bu da kalp krizini tetikliyor. Kontrollü olarak doktorun takibinde, kalbin durumunu bilerek kilo vermek gerekiyor.” 

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Atilla Bitigen de, kalp krizi geçirme riskinin özellikle kış aylarında arttığına vurgu yaparak, “Kalp krizi özellikle kış aylarında, sabah erken saatlerde ve uyanırken daha sık görülür” dedi.

40 YAŞINI GEÇENLER DAHA DİKKATLİ OLMALI

Kalp krizinde genetik faktörün önemli rol oynadığını aktaran Prof. Bitigen, 40 yaş ve üstü kişilerde, kalp krizi riskinin her on yılda bir katlanarak arttığını açıkladı. Yüksek kolesterol, sigara kullanımı, hipertansiyon, metabolik sendrom, obezite, diyabet, aşırı üzüntü, depresyon ve stresin kalp krizini tetikleyen başlıca faktörler olduğunu kaydeden Bitigen, “Ailesinde kalp hastalığı olanların ve 40 yaş üstü kişilerin yılda en az bir kez kalp check up’ı yaptırması şarttır” uyarısında bulundu. 

EN ÖNEMLİ BELİRTİ KOLLARA YAYILAN GÖĞÜS AĞRISI 

Göğüs ağrısı bulunanların dikkatli olmasını öneren Bayezid, göğsün orta noktasına, boyna, çeneye, sol kola veya her iki kola yayılabilen, eforla ortaya çıkan göğüs ağrılarının kalp damar hastalığının habercisi olabildiğini söyledi. 

Nefes darlığı, öksürük, mide bulantısı ve soğuk terleme de kalp krizinin ilk bulguları arasında.

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşmet Bardakçı da sporun vücut ritmine uygun saatlerde yapılması gerektiğini belirtti, “Sabah saatlerinde spor yapmak tercih edilecekse bunlar hafif sporlar olmalı” dedi.

“SABAH ERKEN SAATLERDE SPORU ÖNERMİYORUZ”

Sabahları çok erken saatlerde spor yapmayı fazla önermediklerini belirten Bardakçı, “Bunun birkaç sebebi var. Hem eklemler açısından zararlı olabiliyor hem de sabah saatlerinde kandaki hormonal değişiklikler ve pıhtılaşma mekanizmasındaki değişiklikler, kişide potansiyel kalp krizi riski varsa bunları tetikleyebiliyor” diye konuştu.

SPOR İÇİN EN İDEAL SAAT HANGİSİ?

Sabah sporlarının vücudu zorlayıcı nitelikte olmaması gerektiğini anlatan Prof. Bardakçı, şunları söyledi: “Özellikle sabah 09.00 ile 10.00 arasında, uygun saatlerde ve soğuk olmayan ortamlarda yapılmalı. Burada kişi kendisini dinleyerek vücudunu zorlamadan spor yapmalı, sabah sporları kesinlikle vücudu zorlayıcı olmamalı. Özellikle 45 yaşın üzerindekiler, geçmişinde koroner arter hastalığı bulunanlar, by-pass operasyonu geçirmiş olanlar ve stentlilerin daha çok dikkat etmeleri gerekir. Performans için spor yapılıyorsa öğleden sonrayı tercih etmek lazım. 16.00-18.00 saatleri tercih edilmeli ve yemeklerden sonraki iki saat içinde spor yapılmamalı. Sabah sporları daha hafif, öğleden sonra sporları performansa dönük olmalı. En uygun saati kişi kendisi belirlemelidir.”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel ise soğuk havanın koroner spazmı tetikleyerek kalp krizi riskini artırdığını ifade etti.

Ani kalp durmasında izlenecek yaşam kurtarma zinciri, ölümlerin engellenmesinde önemli rol oynuyor.

Bu zincirin ilk halkasının 112’yi aramak olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Vural ise yaşam kurtarma zincirinin aşamalarını şöyle anlattı:

YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİNİN 3 AŞAMASI

“Derhal 112 aranmalıdır. Çünkü her geçen dakika o kişinin yaşama şansı yüzde 10 azalır. Krizden 3 dakika sonra kişinin beyin ölümü, 6 dakika sonra ağır beyin hasarı başlarken, 12 dakika müdahale edilmezse kişinin ölümü gerçekleşir. Bu durumda 112’yi aramak çok önemli, 112 yoldayken de temel yaşam desteği uygulamak gerekiyor. Bu noktada yaşam zincirinin ikinci aşaması olan kalp masajı uygulanmalıdır. Üçüncü aşama olarak ise elektroşok cihazları kullanılıyor. Bu cihazlar artık her vatandaşın kullanacağı şekilde basite indirgenmiş durumda, bunun için özel cihazlar geliştirildi.’’

Kalp masajı ile beyin gibi hayati organlara kan pompalandığını belirten Vural, ‘’Bu şekilde beynin 3 dakika yerine 20-30 dakika daha faaliyetini sürdürmesi sağlanarak ambulansa zaman kazandırılıyor. Elektroşok cihazı olduğunda ise kalp yeniden çalıştırılıyor, o kişi yeniden nefes alabiliyor ve dolaşımı yeniden çalışmaya başlıyor. O nedenle bu cihazlar hayati önem taşıyor’’ ifadesini kullandı.

BİR KİŞİ YANINIZDA KALP KRİZİ GEÇİRİYORSA…

– İlk yardım deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.
– Hemen 112’yi arayın, ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.
– Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın.
– Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın.
– Üzerindeki sıkı kıyafetleri gevşetin, varsa kravatını çözün. Ve önemli olanın, hastayı bir hastaneye götürmek olduğunu unutmayın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.