Kalp krizine meydan okuyan adam!

52 yaşındaki emekli Murat Tulum çok nadir görülen bir durumla karşı karşıya… Tulum’un kalbi besleyen damarları tıkanıyor fakat tıkanan damarlar bir süre sora normale dönüyor.

Tulum geçirdiği kalp krizlerinin dördünü fark etmedi fakat beşincide ise hastaneye gittiği için şanslıydı.

Murat Tulum ntvmsnbc’ye atlattığı krizleri anlattı:

“22 Temmuz tarihinde boğaz ağrısı şikayetiyle Burdur Bucak Devlet Hastanesi’ne gittim. Dahiliye bölümünde yapılan kontrolden sonra yapılan EKG sonucunda herhangi bir rahatsızlığımın olmadığı söylenip taburcu edildim. Doktorlar durumuma tam teşhiş koyamadan beni bir Kardiyologa yönlendirdiler. İlerleyen günlerde ise ağrılarım devam etti. Ağrılarım o kadar sıklaştı ki bir kardiyoloji uzmanına göründüm. Dr. Birol Say beni muayene ettikten sonra durumumu açıkladı.”

Tulum’un doktoru Say, hastasının durumuna çok şaşırdığını söyledi: 

“Daha önce vücudunun çeşitli yerlerinden ağrıları olan Murat Tulum bize göğüs ağrısı şikayetiyle geldi ve kendisinde bir yılı aşkın süredir tansiyon problemi bulunuyor. Bizde gerekli testleri yaptıktan sonra bir an önce anjiyo yapmaya karar verdik. Anjiyo yaparken karşılaştığımız durum ise bizi çok şaşırttı. Tıkalı olan olan damarın üstündeki şişlik bir anda indi ve damar açıldı yaptığımız araştırmalar sonucu bunu daha önce 4 kere tekrar ettiği öğrendik. Çok nadir görülen bir durum tıp terimi olarak ‘sponten rekonilasyon’ olarak adlandırıyoruz. Ancak çok abartılmaması gerektiğini düşünüyorum birçok insan kalp krizi geçirip fark etmeyebiliyor. Hastamız verdiğimiz ilaçları kullanıdığı sürece yakın bir zamanda herhangi bir damar komplikasyonu görülmesini beklemiyoruz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.