Kalp hastalığı önlenebilir mi?

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Sertaç Çiçek, Kalp Haftası nedeniyle, bilgi veriyor.

Kalp hastalığı önlenebilir mi?

İnsanlarda koroner arter hastalığı gelişme olasılığını artırdığı bilinen çeşitli risk faktörleri vardır. Bu faktörler sigara içimi, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon, diyabet, şişmanlık, hareketsiz yaşam tarzı , kötü beslenme alışkanlığıdır. Bu faktörlerin kontrol altına alınması ile hastalığın gelişimini engellemenin veya en azından yavaşlatmanın mümkün olduğu gösterilmiştir. Keşfedilememiş risk faktörlerinin daha iyi tanınması ile koroner arter hastalığı ile savaşta daha çok yol katedileceği muhakkaktır.

Kimler risk altındadır? Kalp riskine neden olan temel faktörler nelerdir?

Koroner arter hastalığı gelişme riskini artırdığı kesin olarak bilinen temel faktörler şunlardır:

Bunların dışında yine koroner arter hastalığı gelişimiyle yakından ilişkili olan ancak değiştirilemeyen bazı risk faktörleri mevcuttur:

Kalp hastalığında toplumda genelde erkeklere özgü olduğu düşünülmekte. Kadınlar ve çocuklarda durum nedir?

Erkeklerde koroner arter hastalığı sıklığının kadınlara göre daha yüksek olduğu düşünülse de son yıllarda yapılan çalışmalar bunun sadece erken yaşlar için geçerli olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, 45-55 yaş arası perimenopozal dönemde rakamların eşitlendiğini ve 55 yaş üzerinde bu sıklığın kadınlar aleyhine arttığını göstermektedir. Yine son yılarda görülme sıklığı artan diyabet, obezite gibi risk faktörlerinin öncelikli olarak kadınları etkiliyor olması kalp hastalıklarının artık kadınlarda daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Gözlemlerin ortaya koyduğu bir başka önemli nokta da, son 20 yılda erkeklerde koroner arter hastalığına bağlı ölümlerin kararlı bir biçimde azalmasına rağmen, aynı başarının kadınlarda elde edilemeyişidir.

Kalp hastalıkları çocukluktan itibaren başlar mı? Aileler nelere dikkat etmeli?

Yapılan çalışmalar aterosklerozun (damar sertliği) öncüsü olduğu düşünülen çizgi halindeki yağ hücresi birikimlerinin daha okul öncesi yaşlardan itibaren ana atarrdamarlarda oluştuğunu göstermektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesine paralel olarak çocuklarda obezite sıklığının artması gelecekte diyabet, koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların daha etkili olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle doğru ve dengeli beslenme ile düzenli egzersiz alışkanlığının çocuklara erken yaşlarda kazandırılması çok önemlidir.

Kalp haftası için altın öneriler neler olabilir? Nelere dikkat edilmeli?

Kalp-damar hastalıklarından korunmak için alınabilecek önlemler şu şekilde özetlenebilir:

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.