Kalp hastaları aşırı sıcaklara dikkat!

doktor oneri

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, koroner kalp hastalarına aşırı sıcaklardan kaçınmaları ve bol su içmelerini söyledi.

”Kalp hastaları, 2 çeşit hastalık nedeniyle yazdan etkileniyor. Bunlardan biri koroner kalp, diğeri de kalp kapak hastaları. Kapak hastalarının yazdan etkilenme nedenleri, yüzde 90 oranında idrar söktürücü kullanmalarından ileri geliyor. Çünkü bu hastalar, vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarla atarlar. Ancak yazın çok terledikleri için terleme ile de tuz ve su atacaklarından özellikle tuz kayıpları aşırı miktarda olmaktadır. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritm bozukluğuna yol açabilir. Bu hastaların doktorlarına danışarak idrar söktürücü ilaç dozunu gerekli miktara gelecek şekilde azaltmaları gerekiyor.”

Koroner kalp hastalarında ise kan akışkanlığının çok önemli olduğunu vurgulayan Sönmez, bu hastalara akışkanlığı artırmak için kan sulandırıcı ilaçların verildiğini anımsattı. Prof. Dr. Bingür Sönmez, koroner kalp hastalarının, yaz aylarında çok fazla terledikleri için kanlarının koyulaştığını, kandaki akışkanlığın da buna bağlı olarak azaldığını belirtti.

Sönmez, ”Bu da çok kritik olmayan bir darlıkta oluşabilecek bir pıhtının hiç beklenmeyen ve sonu ölümle sonuçlanabilen bir enfarktüse neden olabilme ihtimalini artırıyor. Bu nedenle koroner kalp hastaları, aşırı sıcaklardan kesinlikle kaçınmalı, güneşin dik konumda olmadığı sabah erken ve akşam üstü saatlerinde denize girmeli ve bol bol su içmeli” önerisinde bulundu.
 
GÜNEŞTE ALKOL ALMAKTAN KAÇININ
 
Kalp ve tansiyon hastalarının güneşte kesinlikle alkol almaması gerektiğini ifade eden Sönmez, özellikle tansiyon hastalarına az az, ancak sık yemek yemelerini, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalarını önerdi.

Sönmez, koroner hastalarının da günde en az 2 litre ve daha çok su içmeleri, ağır ve yağlı yemekler yerine günü sebze ve meyve ile geçirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Kalp kapak ve koroner kalp hastalarının günün en sıcak olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları ve spor yapmamaları konusunda uyaran Sönmez, yürüyüş için sabah erken ya da güneşin batmak üzere olduğu saatleri tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.