Kalp deliğine ameliyatsız çözüm

Akdeniz Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ve AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demir düzenledikleri basın toplantısında, kalp deliklerinin ameliyatsız yöntemle kapatılması konusunda bilgi verdi.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, doğumsal kalp hastalığı olan kişilerdeki kalp deliğinin normalde çocuk yaşlarda tedavi edilmesi gerektiğini ancak masum seyrettiği için atlanabildiğini anlattı. Tedavinin genellikle cerrahi yöntem uygulanarak yapıldığına işaret eden Yılmaz, yaklaşık bir yıldır hastanedeuygulamaya başladıkları yöntemle ameliyata gerek kalmadan kalp deliğini kateterle kapatabildiklerini söyledi.

Toplardamardan girerek kalbin sağından ve solundan deliği kateterle kapattıklarını belirten Yılmaz, yaklaşık yarım saat süren işlem sonunda hastanın bir günde taburcu olabildiğini vurguladı. Bir yıldır hastanede bu yöntemi uyguladıklarını kaydeden Yılmaz, vatandaşların bunu bilmediğini, halkı bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini bildirdi.

Nefes darlığı, çarpıntı, gibi sorunu olanların kalbinde delik olabileceğine dikkati çeken Yılmaz, bu kişilerin bir kalp uzmanına başvurması önerisinde de bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demir de, kateterle kalp deliğine ameliyatsız uygulamanın ABD gibi gelişmiş ülkelerde beş yıldır uygulandığına işaret etti.

Ankara ve İstanbul’da da bazı merkezlerde uygulanan bu yöntemin Akdeniz Üniversitesinde de bir yıl önce uygulanmaya başlandığını anlatan Demir, şunları söyledi: ”Ancak Antalya ve çevresindeki hastalar Antalya’da bu yöntemle kalp deliklerinin kapatıldığını bilmiyorlar. Kalp delikleri yeni yöntemle cerrahi yönteme göre çok daha ucuza ve sorunsuz tedavi edilebiliyor. Kalp deliklerinin ameliyatsız tedavi yönteminin masrafı 7-8 bin TL civarında. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu yöntemin ücretini ödüyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.