Kalp atışını düzenleyen gen tanımlandı

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Londra’daki Imperial Üniversitesinden bir grup bilim adamı, kalp atışlarını düzenleyen geni tanımladı.

20 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların elektrokardiogramlarını alan bilim adamları, elektrik sinyallerinin kalbe ne kadar sürede ulaştığını ölçtü. Uzmanlar, Scn10a genindeki varyasyonun yavaş ya da düzensiz kalp atışlarıyla bağlantılı olduğunu tespit etti.

“Pacemaker gen” olarak da adlandırılan bu genin tanımlanmasının kalp atışlarının sürekliliğini düzenleyen mekanizmalar konusunda bilinenlere katkıda bulunacağını belirten bilim adamları, bunun da kalp hastalıklarına karşı yeni ilaçlar geliştirilmesine yardımcı olmasını bekliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.