Kalp ameliyatında ‘neştersiz’ yöntem

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Cin, hekimleri eğitmek ve hastaları bilgilendirmek amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 30 civarında hekimin katılımıyla başkanı olduğu Mersin İnvazif Kalp Derneği’ni kurduklarını söyledi.

Mersin ve yöresinde kalp sağlığı konusundaki son gelişmeleri hem hekimlere hem de vatandaşlara duyurmaya çalıştıklarını belirten Cin, çalışmalarını daha çok eğitim amaçlı ve aynı zamanda halka mesaj vermeye yönelik gerçekleştirdiklerini ifade etti.

ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Dünyada yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini ve uygulamak için girişimlerde bulunduklarını bildiren Cin, ”Kalp hastalıklarının tedavi yöntemi konusunda balon, stent ve anjiyonun yanı sıra kalp kapakları sorunlarının tedavisi konusunda da önemli gelişmeler yaşanıyor” diye konuştu.

Aort kalp kapaklarıyla ilgili erişkin hastalardaki sorunlarda, geçmişte açık kalp ameliyatlarından başka tedavi yöntemi bulunmadığını ancak bugünkü gelişmelere birlikte bunun da neşter vurulmadan yapılabilir hale geldiğini kaydeden Cin, şunları söyledi:

AÇIK KALP AMELİYATI AZALACAK
”Yeni yöntem bazı ülkelerde uygulanıyor. Ülkemizde de yeni gelişmeye başlayan bu yöntemde tedavi, aynı kalp damarlarına yapılan stent tedavisi gibi uygulanıyor. Maliyeti yüksek olan bu sistemin 3-5 yıl içinde yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Bu konuda biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için ayrı bir eğitim dönemi, malzemeleri temin ve tanıma süreci gerekiyor. Halen açık yapılan kalp kapağı ameliyatında stent yöntemiyle tedavi uygulamasına 2010 yılında geçmeyi hedefliyoruz. Şu anda bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz.”

Bu tedavi yönteminin yaygınlaşmasıyla açık yapılan kalp kapağı ameliyatı sayısının azalacağını, belirli bir süreç sonunda bu uygulamanın bırakılacağını belirten Prof. Dr. Cin, ”Bu tür hastalıkları bulunan kişiler de ameliyat olmaktan kurtulacak” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.