Kaliforniya’da bir yılda 504 kişi ötenazi için başvurdu

Kaliforniya’da doktor yardımıyla ölüm hakkının yasalaştığı geçen yıldan bu yana ölümcül rahatsızlığı bulunan en az 504 kişi “yaşam sonlandıran” ilaç reçetesine başvurdu.

Ölümcül hastalığı bulunup da hayatına son vermek isteyenlerle ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu “Compassion & Choices” (Merhamet ve Tercihler), Kaliforniya’da “ölüm hakkı” yasasının Haziran 2016’da yürürlüğe girmesinin ardından kaç kişiye danışmanlık hizmeti vererek yardımcı olduklarını içeren bir araştırma yayınladı.

Kuruluşa göre, eyalette doktor yardımıyla “ölüm hakkı”nı kullanmak isteyenlerin sayısı 504 olarak kaydedildi. Eyalet yetkilileri bu konuda henüz resmi bir veri açıklamazken, hayat sonlandırıcı ilaç için yapılan başvurularla ilgili kesin rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

EN ÇOK KANSER HASTALARI “GİTMEK” İSTİYOR

Ülkede Oregon eyaleti 1997’de ötenazi konusundaki yasayı yürürlüğü sokan ilk eyalet olmuştu. Bu eyalette geçen yıl 204 kişi yaşam sonlandırıcı ilaç başvurusunda bulunurken, 133 kişi ilaç yoluyla hayatına son vermişti. Bunların çoğunluğunu 65 yaşın üzerindeki kanser hastaları oluşturdu.

ABD’de Oregon ve Kaliforniya dışında, Colorado, Montana, Vermont ve Washington eyaletleri ve başkent Washington DC’de de ölümcül hastaların doktor yardımıyla ilaçla yaşamını sonlandırma hakkı bulunuyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ İLAÇLARIN MALİYETİNİ KARŞILAYACAK

Kaliforniya’da 498 sağlık kuruluşu ve 104 hastane bu konudaki reçete taleplerine cevap verirken, sigorta şirketlerinin yüzde 80’i ilaçların maliyetini karşılayacağını açıklamıştı.

Yaşamı Yasal Savunma Vakfı ve Amerikan Tıp Etiği Akademisi başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu yasayı yargıya taşırken, bu konudaki duruşma 16 Haziran’da yapılacak.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.