Kalbiyle hayat verdi

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 34 yaşındaki bir kadın hastaya ait B Rh (-) kan grubunda kalp donörü bildirimi yapıldığı bildirildi.

Kalp donörünün hastaneye getirtilerek, organ nakli ekibi tarafından, ”Dilate KMP” teşhisi konulan aynı kan grubunda ve 46 yaşındaki Faik Sakallıoğlu’na başarı ile kalp nakli yapıldığı belirtildi.

Bu operasyon ile 7 Eylül 1989 tarihinde Türkiye’de uzun yaşamlı ilk kalp naklinin yapıldığı hastanede, bugüne kadar gerçekleştirilen kalp nakli sayısının 66’ya ulaştığı kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.