Kalbe karbonhidrat da lazım

Son yıllarda giderek daha çok tutulan düşük karbonhidratlı diyetler, ağırlıkla et, balık ve peynirle beslenmeye dayanıyor.

Fakat, ABD’deki Beth İsrael Deaconess Tıp Merkezi’nin yaptığı araştırma, bu tür beslenme alışkanlıklarının fareler üzerinde uygulandığında kalp damarlarına zarar verdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar ve bağımsız beslenme uzmanları dengeli beslenmenin en iyi diyet türü olduğunda hemfikir.

Ekmek, makarna, patates, pirinç gibi karbonhidrat bakımından zengin nişastalı besinleri çok azaltmaya dayalı rejimler 1990’lı yıllarda uygulanmaya başladığından bu yana hem çok ilgi görüyor hem de yeni tartışmalara yol açıyor.

En sağlıklı fare en zayıf olan değil

Harvard Tıp Fakültesine bağlı olarak çalışan Beth İsrael Enstitüsü’ndeki uzmanlar, bu tür diyetler uygulayanların kalp hastalıkları geçirdiği haberlerinin yaygınlaşması üzerine, böyle bir beslenmenin kalp damarları üzerindeki etkisini incelemeye karar verdiler.

Fareleri üç gruba ayıran araştırmacılar, bir grubu normal bir fare diyetiyle, ikinci grubu batı ülkelerinde yaygın yağ oranı yüksek bir diyetle, üçüncü grubu ise karbonhidradı az proteini çok gıdalarla beslediler.

Karbonhidratı düşük diyet kolesterol oranını etkilemedi ama kalbe giden damarlarda, daha sonra kalp krizi veya diğer kalp hastalıklarına yol açabilecek yağ tabakaları birikmesine yol açtı.

12 hafta sonra en zayıf fareler karbon hidratı az diyetle beslenenlerdi. Ama bu farelerin damarlarında , normal fare diyetiyle beslenen gruba göre yüzde 15 oranında daha fazla yağlı atık tabakaları oluşmuştu. Batı ülkelerinde yaygın rejimle beslenen ikinci gruptaki farelerde de standart fare gıdası alanlara göre yüzde 9 daha çok damar tıkanıklığı oluştu.

Araştırmacılar bu etkinin tam olarak niçin bu şekilde ortaya çıktığını henüz açıklayabilmiş değiller, ama düşük karbon hidratlı diyetlerin, kalp damarlarını temizleyen hücrelerin çalışmasını etkiliyor olabileceğini düşünüyorlar.

Kaygı verici

Amerikalı araştırma ekibinin başkanı Anthony Rosezweig, “bulgular o kadar kaygı verici ki, izlediğim düşük karbonhidrat rejimini hemen bıraktım” diye konuştu.

Rosenzweig buna karşın temkinli bir dil kullanarak, “araştırmamız, en azından hayvanlarda, bu tür diyetlerin kalp damarlarına zarar verdiğini gösteriyor” diye konuştu ve aşırı kilolardan kaçınmak için beslenmede en iyi seçeneğin ifrata ve tefrite kaçılmadan dengeli bir beslenme izlemek ve egzersiz yapmak olduğunu söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.