Kahvaltı yapmayan çocuklarda diyabet riski artıyor

Sabah kahvaltı yapılmadığında öğle yemeğine kadar 4-6 saatlik açlık oluyor. Bu da özellikle çocuklarda diyabete davetiye çıkarıyor. Bu sebeple çocuklarda diyabet görülme yaşı, 12-13’e kadar inmiş durumda. Pediatri Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Alpaslan, kahvaltı yapmadan evden çıkan çocukların dışarıda poğaça, börek gibi karbonhidratlara yöneldiklerini bunun da diyabeti tetikleyen önemli bir unsur olduğunu söylüyor.

KANTİN YİYECEKLERİ YERİNE SAĞLIKLI ATIŞTIRMALAR TERCİH EDİLMELİ

Çocukların bir diğer büyük probleminin de kantinler olduğunu dile getiren Alpaslan, “Kantinlerde her türlü abur cubura erişebiliyorlar. Bunun için çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırılmalı. Zararlı yiyecekleri yememesi gerektiği şeklinde değil, neden yememesi gerektiği şeklinde anlatılmalı. Ev yapımı krakerler, meyve, fındık, ceviz, badem gün içerisinde kaybolan konsantrasyonu, dikkat dağınıklığını geri kazandırmak için oldukça faydalı. Çalışmalar, güne kahvaltıyla başlamanın, çocuklardaki dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerinin düzelmesinde önemli olduğunu gösteriyor” diyor.

Diyet Uzmanı Cansu Alpaslan’ın çocuklara kahvaltı alışkanlığını kazandırmak için ailelere önerileri ise şöyle:

ÇOCUĞUNUZA KAHVALTIYI TEŞVİK ETMEK İÇİN BUNLARI UYGULAYIN

– Kahvaltıyı teşvik etmek için tabak süslemeleri yapın.
– Çocuğunuz tek başına kahvaltı yapmak zorunda kaldığında buzdolabına, masasına, tabağına neler yapması gerektiğini minik notlar halinde bırakın.
– Daha erken kalkıp çocuklarınızla beraber kahvaltı hazırlayın. Tostunu kendisi yapan çocuk, kahvaltısını severek tüketir.
– Çocuklara kahvaltısını kendisinin nasıl hazırlayacağını öğretin.
– Çocuğunuzla empati kurun. Kendilerini bir birey gibi hissettirin. Çocuğun sizi iyi bir rol model olarak gördüğünü unutmayın, siz de onunla birlikte kahvaltı yapın.
– Çocuğu yemek yeme konusunda zorlamayın, yiyebileceği şekiller bulmaya çalışın. Her çocuğu ikna edebilecek damak zevki ve görselin bulunduğunu unutmayın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.