‘Kafein düşük riskini artırıyor’

501 çift üzerinde yapılan araştırmaya göre, kafein tüketimi düşük yapma riskini önemli ölçüde artırıyor. Araştırma, babanın tavrının düşük riskine nasıl yansıdığına dair de çarpıcı bir bulguya vardı.

Sonuçları “Fertility and Sterility” isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırma, Ohio Üniversitesi ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından ortaklaşa yapıldı. 

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Germaine Buck Louis, “Babanın yumurtanın döllenme öncesi kafein tüketimi, annenin tüketimi kadar düşük riski oranında belirleyici oluyor” dedi.

Araştırmaya göre çiftin yaşının ilerlemiş olması ve buna bağlı olarak vücutta biriken kimyasal maddeler de önemli riski faktörü. Buna karşılık vitamin alımı risk seviyesini azaltıyor.

HAMİLELİK ÖNCESİ VE SONRASINDAKİ 7 HAFTALIK VERİLER İNCELENDİ

Araştırma kapsamında 2005 – 2009 yılları arasında Michigan ve Texas eyaletlerinde 501 çift gözlendi. Denklerin hayat tarzı ve maruz kaldıkları sağlığa zararlı kimyasal maddeler ile doğurganlık arasındaki bağlantı göz önünde bulunduruldu. Deneklerin kafein, tütün ve multivitamin hapı tüketimi de dikkate kıstaslar arasındaydı. 344 çiftte hamilelik öncesi ve sonrasını izleyen 7 haftanın verileri incelendi. Düşük sayısı 98, bunun oran olarak yansıması ise yüzde 28 oldu.

KAFEİN TÜKETİMİ DÜŞÜK KATSAYISINI ARTIRDI

Uzmanlar 1,0 katsayısı üzerinde düşük yapma riskini yüksek sınıflandırırken, 1,0 altı düşük yapma riskinin azaldığı denekleri tanımlamak için kullanıldı. Kadının ortalama ikiden fazla kafeinli içecek tüketmesi halinde katsayı 1,74 olarak kaydedildi. Erkeklerde aynı seviyede tüketim ise düşük yapma riski katsayısını 1,73’e çıkardı.

VİTAMİN HAPLARI NASIL ETKİLİ OLUYOR?

Araştırmaya göre, kadınlarda hamilelik öncesi haftalarda her gün düzenli olarak alınan multivitamin hapları düşük riskini yüzde 55 oranında azaltıyor. Yumurtanın döllenmesi sonrası multivitamin haplarına devam edilmesi halinde risk oranındaki gerileme yüz 79’u buluyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.