Kafalarından yapışık ikizler başarıyla ayrıldı

Avustralya’da, kafalarından yapışık Bangladeşli siyam ikizlerini ayırma ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Ancak, damarları ve beyin dokusunu paylaşan siyam ikizlerini ayırma ameliyatında, 2 yaşındaki Trişna ile Krişna’da beyin hasarı meydana gelip gelmediği henüz bilinmiyor. Doktorlar bunun yüzde 50’li olasılık oluşturduğunu belirtiyor.

Kraliyet Çocuk Hastanesi müdürü Leo Donnon, basına yaptığı açıklamada, ”Ekipler ikizlerin beyinlerini ayırmayı başardılar, her ikisinin durumu da iyi. Şimdi, saatler sürecek rekonstrüktif cerrahiyi yapma uzun göreviyle karşı karşıyayız” dedi.

16 cerrah ve hemşireden oluşan ekip, Avustralya’ya bir yardım kuruluşu tarafından getirilen ikizleri ayırma ameliyatına dün sabah başlamıştı. Ameliyat 25 saat sürdü.

Plastik cerrahlar kızların kafataslarını, kendi derileri, kemik dokusu ve yapay maddelerle onaracaklar. Kafatasının bir bölümü, beyin dokusu ve damarlarını paylaşan siyam ikizleri, 2007’de Önce Çocuklar Vakfı tarafından bir yetimhanede bulunmuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.