Kadınların da derdi, erkeklerin de…

Eski insanların cımbız, ip, ustura ve balmumuyla savaş açtıkları tüy ve kıllardan, modern insan kalıcı bir yöntem olan lazer epilasyonla kurtuluyor.

Medical Park Fatih Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Gündüz, modern yaşamın en önemli estetik sorunlarından biri olan istenmeyen tüy ve kılların çözümünde başvurulan lazer epilasyon yöntemini anlattı.

“İnsanoğlunun asırlardır farklı yöntemlerle çare aradığı istenmeyen tüyler günümüzde ise son derece modern yöntemlerle yok ediliyor. Kuşkusuz bu yöntemlerin en etkilisi epilasyondur. Epilasyon; kılların kökü ile birlikte uzaklaştırılması demektir. Epilasyon yöntemleri geçici ve kalıcı olarak iki grupta değerlendirilir. Günümüzde oldukça opüler, güvenilir ve kullanımı hem uygulayan hem de uygulanan açısından oldukça konforlu bir yöntem olan lazer sistemleridir. İlk kez 1996 yılında FDA onayı ile lazer sistemleri epilasyon amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Lazer epilasyonda ışık enerjisi kullanılarak kıl kökü yıkımı gerçekleştirilmekte. Burada hedef kıl kökü olduğu için yan etki riski çok azdır.”

EPİLASYON ÖNCESİ DOKTOR KONTROLÜ ŞART
Lazer epilasyona başlamadan önce kişinin deri tipi, kıl rengi, kıl tipi, kıl yoğunluğu, kıl kalınlığı, hangi bölgeye uygulama yapılacağı ve hormon yapısının değerlendirildiğini söyleyen Dr. Gündüz, başarılı epilasyonun püf noktalarını anlattı ve epilasyon hakkında sık sorulan soruları yanıtladı. 

“Bunlar kişinin beklentilerine ne düzeyde cevap verebileceğimiz konusunda bize fikir verir. Uygulama öncesi iyi bir muayene ve öykü alınması gelişebilecek yan etkiler açısından önemlidir. Kişide o anda bir deri enfeksiyonu bulunması, tekrarlayan uçuk öyküsünün olması, ışığa hassasiyet oluşturan hastalığı bulunması ya da buna neden olan bir ilaç kullanması gibi durumların önceden belirlenip buna göre davranılması gerekmektedir. Çünkü amaç her şeyden önce var olan durumu kötüleştirmemektir.”

BAŞARILI EPİLASYON İÇİN ALTIN KURALLAR
İşlem öncesi kıl köklerinin aynı yaşta olması için en az 3 hafta kıllar kökü ile alınmamalıdır.
Epilasyon öncesi hassas bölgelere ağrıyı azaltıcı kremler sürülebilir.
Seanslar 1-3 ay aralarla yapılmaktadır. Bu süre yüzde kısa bacaklarda ise uzundur.
Lazer epilasyonun başarısı uygulama bölgesi ve uygulama yapılan cihaza göre değişir. Örneğin, alt bacak, koltuk altı, genital bölge ve kollarda başarı daha fazla iken yüz, göğüs arası ve göğüs ucu gibi bölgelerde iyi sonuç almak için daha çok uygulama yapmak gerekebilir.
İşlem sonrası kızarıklık ve kabarıklık gelişebilir. Ancak bu belirtiler çoğu kez birkaç saatte geçer.
İçi su dolu kabarcık olmamışsa makyaj yapılabilir. Kabarcık varlığında pansuman yapılmalıdır.
Hasarlanan kıllar 10-15 gün içinde dökülür.
Lazer işlemi mutlaka bir doktor gözetiminde yaptırılmalı. Güzellik hepimizin istediği bir şeydir ama önce sağlık gelir.

LAZER EPİLASYON HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER
Hamilelere uygulanır mı?
Bilinen bir risk olmamasına rağmen genel tıp etiği gereği hamilelere uygulanmamaktadır.

Kaç yaşından itibaren uygulanabilir?
15-16 yaşından itibaren (ergenliğe giriş) uygulanabilir.

Lazer kanser yapar mı?
Bu soru daha çok koltuk altına uygulandığında meme, genital bölgeye uygulandığında rahim ya da yumurtalık kanserine neden olur mu şeklinde oluyor. Lazer sistemleri, tıpta 40 yıldır uygulanan sistemler. İlk kez göz alanında uygulanmış ve şu anda birçok dalda güvenle kullanılıyor. Kanser ya da başka bir hastalığa neden olduğuna dair bulguya rastlanmamış.

Lazer sırasında neden gözlük kullanılıyor?
Lazer ışını retina dediğimiz gözün görme hücrelerinin olduğu kısma gelirse körlük riski var. Bu yüzden hem kullanıcı hem de hastanın koruyucu gözlük takması gerekmekte.

Epilasyondan sonra herhangi bir krem kullanılmalı mı?
İşlemden sonra bir hafta süreyle kişinin nemlendirici kremler ve güneş koruyucu kullanması gelişebilecek yan etkileri önlemeye yardımcı olur.

Lazer epilasyon erkeklerde kullanılır mı?
Günümüzde lazer epilasyonun konforundan sadece kadınlar değil erkekler de faydalanıyor. Sakal üstü, kulak ve sırt kıllarından kurtulmak isteyenler ya da göğüs kıllarını azaltıp daha doğal görünmek isteyen erkekler de artık kapımızı çalıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.