Kadınlara ücretsiz sağlık taraması

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğünce, 2004’te hayata geçirilen ”Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri”nde, kadınlara ücretsiz hizmet verildiği belirtildi.

Kentin çeşitli yerlerindeki 34 merkezde 2004 yılından bu yana devam eden sağlık taramalarından toplam 784 bin 993 kadının yararlandığı kaydedilen açıklamada, taramalardan geçirilen 2 bin 262’sine ”meme ve rahim ağzı kanseri” ön tanısı konularak tedavilerine başlanmasının sağlandığı ifade edildi.

Açıklamada, kanser ön tanısı konan kadınlardan 1.074’ünde meme kanserine, 1.188’inde ise rahim ağzı kanseri bulgusuna rastlandığı belirtilerek, kanser ön tanısı konulan kadınların tam teşekküllü devlet hastanelerine sevk edildiği, hastane sevkleri yapılan maddi durumu yetersiz hastaların masraflarının belediye tarafından karşılandığını kaydedildi.

Dijital Mamografi, Meme Ultrasonografisi ve Dexa cihazı ile ileri kemik yoğunluğu ölçümlerinin yapıldığı 5 görüntüleme merkezinin de kadınların hizmetinde olduğu dile getirilen açıklamada, belediyenin hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ”Alo 153”ü aramalarının yeterli olacağı bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.