Kadınlara folik asit tavsiyesi

Bir doğum anomalisi olan Spina Bifida ile ilgili çalışmalar yapan İskoç bir kuruluş, Ocak ayından bu yana bölgede bu anomaliyi taşıyan 15 çocuk doğduğunu, bunun normal rakamların iki misli olduğunu açıkladı.

Kuruluş anne adaylarının, bu tür doğum anomalilerini azalttığı kanıtlanmış olan folik asit takviyesini almakta genellikle geciktiği görüşünde.

Çok sayıda planlanmamış hamilelik olduğundan, kuruluş cinsel olarak aktif ve doğurgan kadınların çocuk sahibi olmayı düşünmüyorlarsa bile folik asit takviyesi almalarının bu tür anomalileri azaltacağını söylüyor.

Spina Bifida ile doğan çocuklar genellikle belden aşağı felç oluyor ve yaşamları boyunca omurilik, bağırsak ve idrar kesesi hastalıkları çekiyor.

Bazı çocuklar beyin hasarıyla da doğabiliyor.

Araştırmalar hamile kalmadan üç ay önce ve hamilelik boyunca folik asit takviyesi alındığında bu tür vakaların %75’inin önlendiğini gösteriyor.

İSKOÇYA’NIN ÖZEL DURUMU

İskoçya’daki Spina Bifida kuruluşunun başkanı Doktor Margo Whiteford, bu yıl söz konusu anomaliyle doğan bebeklerin sayısındaki artışın ne kadarının folik asit alımıyla bağlantılı olduğunu bilmediklerini kabul ediyor.

Ama kadınların genel olarak folik asit almaya çok geç başladıklarını söylüyor.

İskoçya, İngiltere içinde en fazla çocuğun spina bifida anomalisi ile doğduğu bölge, çünkü İskoç anneler hamilelik döneminde anomali saptansa bile kürtaja başvurmakta daha isteksiz.

İngiltere çapında hamilelik döneminde anomali saptandığında kürtaj oranı %90. Bu oran İskoçya’da %50’ye iniyor.

2007 yılında İngiltere Gıda Standartları Kurumu ekmek ve una folik asit ilave edilmesini tavsiye etmişti.

Ama yeni bir araştırma bunun bağırsak kanseri tehlikesini artırabileceğine işaret edince, bu tavsiyenin uygulanması geciktirildi.

Gıda Standartları Kurumu ayrıca hamile olmayan bir kişinin dengeli beslenmek suretiyle yeterli folik asit alabileceğini, ama hamile bir kadının hamileliğin 12. haftasına kadar günde 400 mikrogram folik asit alması gerektiğini de kaydediyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.