Jöle saç döker mi, yumurta saç dökülmesini önler mi?

doktor oneri

Saç dökülmesi, kadın-erkek pek çok kişinin sorunu. Vitamin eksikliği, genetik faktörler, bazı iç hastalıkları ve hatalı uygulamalar saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, saç dökülmesinin önemli bir sorun olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini belirterek tiroit hastalığının da saç dökülmesi yapabildiğini söylüyor:

“Bazen saç dökülmesi şikâyetiyle gelen hastanın tiroit problemi olduğunu buluyoruz. Lupus dediğimiz bazı bağ dokusu hastalıkları var. Bunlarda da hasta bize saç dökülmesi diye gelir. Yaptığımız bazı tetkikler sonucunda hastada lupus hastalığı olduğunu görürüz ve hastayı o ilgili doktora yönlendiririz. Yani saç dökülmesi deyip geçmemek, mutlaka hekime başvurup, dökülmenin sebebini araştırmak gerekiyor.”  

SEZARYENDEN SONRA DA SAÇ DÖKÜLEBİLİR 

Saç dökülmesinin farklı sebeplerden kaynaklandığını, bunlardan birinin de doğumdan sonra hormonların değişmesi olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı, “Sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise anesteziye bağlı olarak saç dökülmesi olabilir. Doğum sonrası emzirmeye bağlı vitamin eksikliği sebebiyle de dökülmeler oluşabilir. Genellikle doğumdan sonra 3’üncü veya 4’üncü ayda çoğu annede saç dökülmesi görülür” diyor.

FÖN-MAŞA DÜŞMAN BAŞA!

Jöle, sprey gibi ürünlerin saç dökülmesine neden olduğu düşünülür ancak Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, aynı görüşte değil:

“Jöle, sprey gibi ürünler saç dökülmesine sebep olmaz. Ancak düzleştirici, maşa veya fön makinesi kullanmak, saçı dışarıdan müdahale ile sürekli çekmeye bağlı olarak dökülmelere sebep olur. Aynı zamanda saça yüksek ısı uygulandığında da saçın yapısı bozulur. Saçın bu tarz uygulamalara çok fazla maruz bırakılmasını önermiyoruz.”

VÜCUDUNUZ KADAR SAÇINIZI DA BESLEYİN! 

Eğer saç dökülmesi semptomatik alopesi yani genel saç dökülmesi ise kişiye mutlaka kan tahlili yapılması ve vitamin değerlerine bakılması gerektiğini aktaran Dr. Cesur, saç dökülmesinde tedavi yöntemlerine ve saç dökülmesini önleyecek tedbirlere de değindi:  

“Eksik olan vitaminler belirlenir ve yerine konur. Saç sağlığı için özellikle et grubunda bulunan demir vitamini, tahıl grubunun içerisinde bulunan B12 vitamini, yeşil sebzelerde bulunan folik asit ve yumurtada bulunan biyotin değerleri önemlidir. Ayrıca şu noktalara dikkat edilmelidir:

* Saçlarla çok oynanmamalı ve saçlara sıcak uygulamalar yapılmamalıdır.

* Yaz aylarında, özellikle yoğun güneş sebebiyle kuruyan saçlar mutlaka nemlendirilmelidir.

* Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

* Dökülme fark edildiğinde erken müdahale edilmelidir. Çünkü erken müdahale saçların çabucak toparlanmasına yardımcı olur.

*Saç dökülmesi bazı şampuanlar ve damlaların yanı sıra mezoterapi veya PRP uygulamaları ile durdurulabilir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.