Joe Biden: Küresel bir kanserle mücadele fonu oluşturulmalı

Katoliklerin lideri Papa Francesco ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu yıl Vatikan’da üçüncüsü düzenlenen Hücresel Ufuklar Bilim, teknoloji, bilgi ve iletişim, toplumu nasıl etkileyecek konulu uluslararası konferansta konuştu.

Oğlu Beau Biden’ı geçen yıl kanserden kaybeden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, kanserin aciliyeti olan bir konu olduğunu belirterek, “Kanser, ulusal değil, uluslararası bir mesele. Bu bir insan sorunudur ve tüm ırkları, dinleri etkiler” dedi.

Biden, sadece ayrıcalıklı ve güçlü olanların değil, herkesin faydalanabileceği küresel bir kanser araştırmaları ve kanserle mücadele fonu kurulması çağrısında da bulundu.

IRAKLI MÜSLÜMAN LİDERLER PAPA’YA HAYRAN

Papa’nın geçen yıl ABD’ye yaptığı gezi öncesinde oğlunu kanserden yitirdiği haberini alan Biden, bu nedenle ruhani liderin kendisine gösterdiği yakınlıktan ötürü teşekkür etti.

Dün Irak’a süpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Biden, oradaki Şii, Sünni ve Kürt liderlerin Papa’ya hayran olduklarını da aktardı. Biden, ‘Bu inanılmaz bir şey. Papa, güçlü sözler ve mütevazı bir duruşla dünyanın her yerinde her inanca sahip birçok insana umut verdi” diye konuştu.

İNSAN HAYATINI ÖN PLANA ALAN BİR EKONOMİ YARATILMALI

Papa Francesco ise konuşmasında, nadir hastalıklara yönelik çalışmalara ilişkin kar gütmeyen, insan hayatını ön plana alan, dışlamayan ve herkese eşit bir ekonomi yaratılması gerektiğini belirtti.

Papa, nadir görülen hastalıklara yakalananlarla, din, sosyal ve kültürel sınıf ayrımı gözetmeden empati kurulması gerektiğini de ifade etti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.