Jinekologlar ‘kapalı ameliyat’ için toplandı

Sempozyum ve UÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gürkan Uncu, sempozyumun amacının, halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik cerrahinin jinekoloji alanında daha çok kullanılır hale getirilmesi olduğunu belirtti.

Bu işi bilenlerin bilgilerini yenilemesi ve paylaşmasını, bilmeyenlerin de öğrenmesini hedeflediklerini ifade eden Uncu, şunları söyledi:

”Toplantımıza 390 katılımcı var. Bunların 80’i eğitici. 5’de yurt dışından eğiticimiz var. Bu bir sempozyum için çok ciddi bir katılım. Toplantı 4 gün olarak planlandı. İlkini 2006 yılında düzenlediğimiz sempozyum öncesinde 10 Şubatta UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde canlı deney hayvanları üzerinde ameliyat, 11 şubatta da eş zamanlı 7 ayrı kurs düzenlendi. Hem teorik hem de pratik bilgi aktarımları oldu.”

Uncu, bugün de sempozyumun ana konuşmalarının başladığını dile getirerek, ”Son derece iyi bir katılım var. Yarın öğleden sonra Tıp Fakültesinde ameliyat yapacağız. Ameliyat canlı olarak sempozyumun yapıldığı salona aktarılacak. Salondaki katılımcılar, cerrahla birebir irtibat kurarak soru sorabilecekler” diye konuştu.

JİNEKOLOJİDE ENDOSKOPİK CERRAHİ ORANI DÜŞÜK
Türkiye’de jinekolojik ameliyatlarda endoskopinin oranın yüzde 15, Almanya’da ise yüzde 60 civarında olduğunu kaydeden Uncu, bu tekniğin ameliyatlarda uygulanma oranlarının artırılması gerektiğini vurguladı.

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezinden Doç. Dr. Tayfun Bağış da endoskopinin en büyük avantajının hastanın hastanede kalış ve işe dönüş süresini kısaltması olduğunu vurguladı.

Dünyanın birçok yerinde bu ameliyat tekniğinin uygulandığını anlatan Bağış, ”Türkiye’de bu işin eğitimi asistanlık döneminde çok iyi verilmiyor. Çok daha geniş bir doktor grubunun bu ameliyatları yapabilmesi için bir tecrübe, birikim, deneyim gerekiyor. Bu tip sempozyumlar bunun için çok önemli” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.