İzmirli öğrenci uluslararası yarışmada üç dalda birinci

İzmirli lise öğrencisi Mert Ege Arıcı, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması ile saflaştırılmasına yönelik projesiyle uluslararası Mostratec proje yarışmasında üç dalda birincilik kazandı.

Özel Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları 11. sınıf öğrencisi Arıcı, “Antikor tanınması ve saflaştırılmasına yönelik polimerik membran sistem geliştirilmesi” adlı çalışmasıyla Brezilya’da 23-27 Ekim’de düzenlenen proje yarışmasında ”biokimya” kategorisinde birincilik, Türk katılımcılar arasında ”en iyi proje” ve ”en iyi uluslararası proje” ödüllerine layık görüldü.

Arıcı, okulda düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, dünyada çok sayıda insanın Alzheimer, kanser, diyabet gibi hastalıklarla mücadele ettiğine dikkati çekti.

Bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde antikorların kullanıldığını aktaran Arıcı, projesiyle bu tedaviyi daha ekonomik bir şekilde sunmayı amaçladığını söyledi.

“GELİŞTİRDİĞİM MEMBRAN ANTİKORLARIN SAFLAŞTIRILMASININ MALİYETİNİ DÜŞÜRÜYOR”

Arıcı, bir yıl önce başladığı proje çalışmasında ekibindeki öğretmenleriyle kaynak taraması ile çeşitli laboratuvarlarda çalışmalar yaptığını, antikorların tanınması ve saflaştırılması için yeni bir malzeme geliştirdiği kaydetti.

Yarışmaya 800’den fazla projenin katıldığını ifade eden Arıcı “Geliştirdiğim polimer tabanlı yeni membran, antikorların saflaştırılmasının maliyetini düşürüyor. Bundan sonra kimyaya olan ilgimi devam ettirmek ve bu yönde çalışmalar yapmak istiyorum” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.