İzmir ve Konya’da domuz gribi şüphesi

doktor oneri

Kısa bir süre önce Avusturya’dan İzmir’e bir yakınını ziyarete gelen bir kişi, yüksek ateş şikayetiyle dün gece İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Hastanenin Bulaşıcı Hastalıklar Servisi’nde tedavi altına alınan hastaya, hastane doktorlarıyla İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli bulaşıcı hastalıklar uzmanları müdahale etti.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, hastanın tedavisinin sürdüğünü, ancak domuz gribine yönelik bir bulgu tespit edilmediğini anlattı.

Hastanın ateşini düşürmeye yönelik antibiyotik tedavisi uygulandığını ifade eden Özkan, ”Hastanın ateşi, antibiyotik tedavisiyle 37 dereceye düştü. Antibiyotik tedavisiyle bir hastanın ateşi 39’dan 37 dereceye düşünce, domuz gribi şüphesinden uzaklaşılır, bakteriyel enfeksiyon ön plana çıkar. Büyük ihtimalle hastadan domuz gribine yönelik numune alınmayabilir. Uzmanlar bugün karar verecek. Hastanede karantina alınmasını gerektirecek bir durum yok” dedi.

GÜNEY KORELİ TURİSTİN TEST SONUÇLARI NEGATİF
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde karantinaya alınan Güney Koreli turist, domuz gribi virüsüne rastlanmaması üzerine taburcu edildi.

Hastanenin Enfeksiyon Komitesi Başkanı Yardımcı Doç. Dr. İbrahim Erayman, bugün hastaneye gelen Güney Koreli turistteki belirtilerin, domuz gribi yönünde olmadığını söyledi.

Güney Koreli turistin, geldiği ülkede 21 domuz gribi vakası görüldüğü için karantinaya alındığını ifade eden Erayman, ”Hasta acil servise ateş, baş ve boğaz ağrısı şikayetleriyle geldi. Biz şüphe üzerine karantinaya aldık, örnekleri Sağlık Bakanlığımıza gönderdik. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen tahlil sonucunda hastada domuz gribi virüsüne rastlanmadı. Üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan hasta, gerekli tedavi işlemleri yapıldıktan sonra taburcu edildi” dedi.

Salı günü İstanbul’a gelen Güney Koreli kadın turist Jung Yung Sook (63) gezi programı kapsamında geldiği Kapadokya bölgesinden dün akşam Konya’ya ulaşmış, ateşi yükselen Jung Yung Sook, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurmuştu.

İzmir ve Konya’da domuz gribi şüphesisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.