İzmir, bebek ölüm oranında Avrupa’yı yakaladı

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde sürdürülen çalışmalarla 2003’ten bu yana temel sağlık göstergelerinden anne ve bebek ölümlerinde ciddi gelişme elde edildiğini vurguladı ve oranların daha da düşmesiyle Türkiye’nin gelişmiş ülkeler seviyesine çıkacağını söyledi.

İzmir’de 2004’te binde 16 olarak tespit edilen bebek ölüm oranının her geçen sene azaldığına dikkati çeken Özkan, şöyle konuştu:

”Bebek ölüm oranı 2005’te binde 13, 2006’da binde 11, 2007’de binde 10,1, 2008’de binde 9,1, 2009’da ise binde 8,4’e geriledi. İnanılmaz bir düşüş var. Günümüzde bebekler basit nedenlerden ölmüyor. 2009’da bebek ölümlerinin yüzde 33,2’si doğumsal anomali, yüzde 28,3’ü erken doğum, yüzde 4,6’sı sepsis nedeniyle. Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması 2008 verilerine göre, bebek ölümü binde 17’ydi. 2003’te binde 29 olduğunu düşünürsek gelinen nokta çok iyi. Avrupa’da bebek ölüm oranı binde 10’un altındadır. İzmir olarak, bebek ölüm oranlarında Avrupa standardını yakaladık.”
 
H1N1’DEN BİR ANNEYİ KAYBETTİK  
İl Sağlık Müdürü Özkan, 2008’de yüz binde 12,9 olan anne ölüm oranının geçen sene yüz binde 11,1’e gerilediğini, toplam 6 annenin yaşamını yitirdiğini belirtti. Kent genelinde gebe takibinin hassasiyetle sürdürüldüğüne dikkati çeken Özkan, ”21. yüzyılda bir annenin doğumda kanamadan ölmesi kabul edilemez. Bu nedenle aile hekiminden İl Sağlık Müdürüne tüm ilgililer konuya hassasiyetle yaklaşmak zorunda” diye konuştu. Anne adaylarının bilinç düzeylerinin her geçen gün arttığına dikkati çeken Özkan, şunları kaydetti:

”İzmir’de doğumların yüzde 99,1’i hastanede gerçekleşiyor. Dünya ortalaması göz önüne alındığında kabul edilebilir oranda. Anne ölümlerinde Türkiye 2008 rakamı, yüz binde 19,4. 2008’de İzmir’in yüz binde 12,9’du. Bu sene İzmir 11,1’e geriledi. Henüz sayılar belirlenmedi ama İzmir, Türkiye ortalamasının çok altında. 2002’de İzmir’de anne ölümü yüz binde 32, bebek ölümü binde 19 oranındaydı. Bu seneden sonra düşüşler çok yavaş gerçekleşecektir.”

ANNE-BEBEK SAĞILĞINA VERİLEN ÖNEM ARTTI, ÖLÜMLER AZALDI
Özkan, İzmir’in anne bebek ölümlerine ilişkin temel sağlık göstergelerinde iyi bir noktada bulunduğunu, ancak bunu daha da iyi seviyelere çekme konusunda kentteki 26 bin sağlık çalışanıyla ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şöyle devam etti:

”2002’den bugüne anne ve bebek ölüm oranlarında yaşanan düşüşün nedeni, anne çocuk sağlığına verilen önem doğrultusunda gerçekleştirilen hizmetler, temel sağlık konusundaki yatırımlar, yeni doğan ünitelerindeki gelişmeler, hastanelerin yeni doğan ve yoğun bakımla ilgili birimlerinin çağ atlayacak düzeyde bütün Türkiye’de geliştirilmesi ve konuya gösterilen hassasiyettir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.