İyimser ol, dişçi parası ödeme!

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma pesimist insanların daha çok diş sorunu yaşadığını ortaya koydu. 1037 kişinin diş kayıtları incelenerek yapılan araştırmada Yeni Zelanda Otago Üniversitesi’nden uzmanlar incelenen kişilerinin dörtte birinin endişeli kişilikleri olduğunu ve dişçiden korktuğunu saptadı.

‘Dişçifobik’ insanlar durumları ağırlaşıncaya kadar dişçiye gitmiyor ve dişleri daha çok çürüyor. İstatistiklere göre endşile ve kötümser insanların ağzında ortalama 22 diş bulunuyor.

Profosör Murray Thomson tarafından yönetilen araştırmaya göre ‘bardağın yarısını dolu değil de boş olarak gören insanlar’ hayatlarında bir çok şeyden endişe duyuyor.

ENDİŞE KÖTÜ ETKİLİYOR
Endişeli ve dişçiden korkan insanların en başında daha önce kötü bir diş tecrübesi yaşamış insanlar geliyor ve kötü tecrübelerinin tekrarından korkuyorlar. Böylece diş ağrısı son noktaya gelene kadar dişçiye gitmekten kaçınıyorlar ve dişlerine daha çok zarar veriyorlar.

İYİMSERLER ÇETİN CEVİZ
Profosör iyimser bakış açılı insanların dişçi koltuğunda daha çetin ceviz olduğunuda belirtti ve ekledi: “Hayatla da kolay başa çıkabiliyorlar!”

Yapılan araştırmanın Yeni Zelanda’daki tüm doktor ve pratisyenlere yollanmasına karar verildi. Bu çalışmayla dişçilerin hastlarını daha rahat anlayabilmesi amaçlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.