‘İyi oksijenlenmek için burundan nefes alın’

Doğru nefes almak insan sağlığı açısından hayati önem taşıyor. Nefes yoluyla vücuda ne kadar çok oksijen girerse hastalıklara karşı direnç de aynı oranda artıyor. Uzmanlara göre ağız yoluyla değil, burunla nefes alınması gerekiyor.

KBB Uzmanı Op. Dr. Savaş Baykan, doğru nefes almanın sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşıdığını belirtti. Birçok insanın ağız ya da burundan nefes aldığının farkında olmadığını ifade eden Baykan, “Oysa burundan nefes almak sağlığımızın için çok önemli. Vücut oksijensiz yaşayamaz. Ne kadar çok oksijen alırsak, vücut direncimiz o kadar artar ve hastalıklara karşı korunuruz. Oksijen de bedene nefes alıp vermek yoluyla yapılır. Nefes almak içinde burnumuz yaratılmıştır” dedi.

SADECE BURUNDA BULUNAN ASİT OKSİJENİ YUMUŞATIYOR

Baykan, burundan alınan nefesle kana karışan oksijen miktarının yüzde 80 olduğunu, ağızdan alınan nefesle ise bu oranın yüzde 40’a düştüğünü vurguladı. Ağız yoluyla daha çok nefes alındığı inancının yanlış olduğunu dile getiren Baykan, şu bilgileri verdi:

“Nitrik asit sadece burundan salgılanıyor. Bu asit yanıcı özelliği olan oksijeni bir nevi yumuşatarak, nemlendirerek akciğerlere gönderiyor. Böylelikle burundan nefes alındığında oksijen akciğer alveollerine kolaylıkla nüfuz ediyor. Ayrıca nefes yoluyla buruna giren alerjen, toz ve bakterileri burun yaklaşık 15 dakikada etkisiz hale getirirken, ağız yoluyla alınan nefes sonucu akciğer hava keseciklerine giren bu maddelerin temizlenmesi 120 günü buluyor. Bazen bu maddeler temizlenmeyerek hastalıklara neden oluyor. ”

BURNUNUZU MUTLAKA AÇIK TUTUN

Burundaki sağlık sorunlarının mutlaka zaman geçirilmeden tedavi edilmesinin önemli olduğunu kaydeden Baykan, nefes alıp vermeyi zorlaştıran burun eğriliği, geniz eti, kemik, üst solunum yolu hastalıkları gibi sorunların artık kolaylıkla tedavi edilebildiğini vurguladı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.