İyi bir uyku hastalıkları önlüyor

Tubingen Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalara katılan Jan Born, hafızamızın ve bağışıklık sistemimizin bilgileri işlerken çok benzer yollar kullandığını ifade etti. Hafızamız ve bağışıklık sistemimiz ilk bilgileri kısa süreli belleğe alırken, uyuduğumuzda bunu uzun süreli belleğe gönderiyor. Hafıza ve bağışıklık arasında benzerlikler, tesadüf ve ortak faktörlerin ötesinde gözüküyor.

Jan Born, uzun süredir bilindiği gibi, iyi ve uzun bir uykunun psikolojik etkisinin uzun süreli hafızayı desteklediğini, yeni araştırmalarla uzun bir uykunun bütün organizma üzerinde etkisi olduğunun ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Uzun ve iyi bir uyku, hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sisteminin bakteri ve mikroplardan bilgi almasını kolaylaştırıyor. Bağışıklık sisteminin mikrop ve bakterilerden elde ettiği ‘T Hücreleri’, sistemin bakteri ve mikroplar hakkında hafıza elde etmesine olanak tanıyor. Bu yüzden iyi bir uyku, sistemin bakteri ve mikropları iyi tanımasına, mücadele yöntemi belirlemesine yardımcı oluyor.

Araştırmalara katılan Profesör Born, iyi bir uyku uyumadığımız durumlarda bağışıklık sistemimizin yanlış bakteri ve mikroplara odaklanabileceğini, bu yüzden virüslerin kolayca bazı parçalarını değiştirerek bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerden kaçabileceğini söylüyor.

Ancak iyi bir uyku ile elde edilebilen, mikrop ve bakterilere karşı bilgi içeren ‘T Hücreleri’ fazla sayıdaysa, zararlı mikroorganizmalarla mücadelede büyük avantaj sağlanıyor. Nöröbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Profesör Born, bağışıklık sisteminin “hatırlama” fonksiyonunun daha iyi anlaşılması durumunda aşıların geliştirilmesinde büyük yol alınacağını umduğunu belirtiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.