İsveçlilerde cilt kanseri artıyor

doktor oneri

Kuzey Avrupa ülkesi İsveç’te cilt kanserine yakalanan İsveçlilerin sayısının arttığı bildirilirken araştırmacılar, cilt kanserindeki artışı, iklim değişiklikleri ve tatile çıkan İsveçlilerin eskisinden daha fazla güneşlenmelerine bağlıyor. İsveç’te güneş ve radyasyon gibi ışınlardan korunma merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları basın bildirisiyle açıklandı.

Araştırmaya göre, İsveç’te cilt kanseri vakaları 1950 yılından beri 5 kat arttı. Cilt kanserinin özellikle 1998 yılından sonra artış gösterdiğini kaydeden araştırmacı Karin Westermark, bu hastalığa yakalanan kadınların oranının yılda yüzde 3,8, erkeklerin ise yüzde 3,6 olduğunu belirtti.

Westermark, tatilde güneşlenirken dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, güneş kremi, gözlük ve şapkanın önemine işaret etti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.