İsveç Sağlık Bakanı: Binlerce Türk hayranım var, Türkiye’ye geleceğim

Türkiye’ye yakın gelecekte resmi bir ziyaret düzenlemeye hazırlandığını bildiren İsveç Sağlık Bakanı Gabriel Wikström, ülkesindeki sağlık uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda İsveç’te acil servislerde bekleme süresinin 5-6 saate çıkmasını değerlendiren Bakan, “Uzman doktor ve hemşire yetersizliği nedeniyle acil servislerde uzun bekleme süreleri oluşuyor. Bu sorunun önüne geçmek ve doktor, hemşire açığını kapatmak için bu sene bütçeden 3-4 milyar kron ek para ayrıldı. Belediyeler, sağlık sendikaları ve üniversitelerle beraber dörtlü çalışma grubu oluşturarak sorunların üzerine gidiyoruz. Çalışmalarımızın neticesi önümüzdeki aylar görülmeye başlanacak” ifadelerini kullandı.

BELİRLİ YAŞ GRUPLARI İÇİN ÜCRETSİZ İLAÇ VE MUAYENE

Yeni yılla birlikte bazı yeni uygulamaların hayata geçirildiğini kaydeden Wikström, 0-18 yaş grubundaki bireylere ücretsiz ilaç temin edildiğini belirterek, “Doktor muayenesine giden hastalar 200 kron muayene parası ödüyor. 85 yaş ve üzeri için bu ücreti de kaldırdık” dedi.

“TÜRKİYE’YE GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM”

Wikström, resmi Twitter hesabını takip eden çok sayıda Türk vatandaşı olduğunu belirterek, “Binlerce Türk hayranım var. Her gün onlarca mesaj alıyorum. Türkçe bilmediğim için hepsine cevap veremiyorum ama bu durumdan çok mutlu oluyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye’ye gitmeyi çok istiyorum. Bakanlığın işlerinin yoğun olması nedeniyle Türkiye’ye gidemedim. Arkadaşlar çalışıyor, yakında Türkiye‘ye resmi bir ziyaret düzenleyeceğiz” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.