İstanbullu Gelin yeni bölümde İpek bebeğini neden reddediyor? (Lohusalık depresyonu nedir?)

Başrollerini Özcan Deniz ve Aslı Enver’in paylaştığı, Star TV’nin sevilen dizisi İstanbullu Gelin’de bu haftaya damga vuran gelişme, İpek Boran’ın doğumdan sonra bebeğini reddetmesi oldu. Peki, bir kadın yaklaşık 9 ay boyunca müthiş bir duygusal ve fizyolojik bağ kurduğu bebeğini neden reddeder? Kadın doğum uzmanlarına göre, İpek’in yaşadığı bu durum, lohusalık hüznünden veya lohusalık depresyonundan kaynaklanabilir ve sonu intihara kadar gidebilir.

Hamilelik döneminde salgılanan birçok hormon, doğumun gerçekleşmesi ile birlikte düşüşe geçiyor. Annelik heyecanını yaşayan kadın için bir yandan dünyasına yeni giren yavrusu, bir yanda dalgalanan hormonları ile birlikte lohusalık dönemi başlıyor.

Tıbben doğumdan sonraki ilk 6 haftayı ifade eden lohusalık, halk arasında ise doğumdan sonraki ilk 40 güne denk gelen dönem.

Ancak kadın hayatının normal dönemlerinden biri olan lohusalık, her zaman dünyaya gözlerini açan bir yavrunun heyecanıyla örtüşmeyebiliyor ve annenin hayatını kabusa çevirebiliyor.

Tıpkı Star TV’nin sevilen dizisi İstanbullu Gelin’de olduğu gibi. Dizinin son bölümünde doğumuna çok az kalan İpek. merdivenlerden düştü ve hastanede doğum yaptı. Ancak İpek yavrusunu kucağına almak bile istemedi, onu reddetti. İpek’in yaşadığı bu durum akıllara lohusalıkta yaşanması olası sorunları getirdi. 

Şişli Florence Nightingale Hastanesi- Kadın Sağlığı ve Hastalıkları UzmanıYrd. Doç. Dr. Yusuf Olgaç, İstanbullu Gelin ile dikkatleri üzerine çeken lohusalık dönemini ve bu dönemde yaşanabilecek sorunlarıntv.com.tr’ye şöyle anlattı:

“Doğumdan sonraki dönemde annede lohusalık hüznü dediğimiz geçici ruhsal tablo görülebilir. Bu durumun 2 haftada kendiliğinden yatışması beklenir. Annede sürekli ağlama isteği, bebeğe bakım verme konusunda isteksizlik, eş ilişkilerinde çatışma, ani duygu değişiklikleri görülebilir. Bu sorun, istatistiksel olarak her iki anneden birinde gözlemlenmektedir.

Lohusalık hüznünün hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmekle birlikte, annenin psikolojisi, hamileliğini, doğumunu nasıl geçirdiği ve bebeği ile bağ kurmada herhangi bir problem olup olmamasının da etkisi büyüktür.“

“Lohusalık depresyonu, lohusaların %10 ile 25’inde görülür ve lohusalık hüznünden farklıdır. Doğumdan sonra 2 hafta geçmesine rağmen melankoli hali devam ediyor, buna suçluluk hissi, öfke ve yoğun duygusal dalgalanmalar ekleniyorsa lohusalık depresyonundan bahsedilebilir.” 

-Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hali.

-Çevresindeki kişilerden ve sosyallikten uzak durma.

-Hayattan keyif alamama.

-Dikkatini odaklama ve sürdürme konusunda güçlük.

-Uykusuzluk veya aşırı uyuma hali.

-İştahsızlık veya aşırı yemek.

-Sürekli sebepsiz bir üzüntü ve / veya ağlama nöbetleri.

-Huzursuzluk ve gerginlik.

-Kendisinin sevilmediğini ve desteklenmediğini düşünme.

-Bebeğe bakım verme konusunda isteksizlik.

– Bebeği reddetme.

– Bebeği emzirmek istememe.

-Bebeğe zarar verme korkusu ve suçluluk duygusu.

– İntiharı düşünme

Anne-baba adaylarının doğum sonrası sürece hazırlanmalarının önemine değinenYrd. Doç. Yusuf Olgaç, yapılması gerekenleri ise şu şekilde özetledi: 

 “Anne ve baba adayının lohusalık dönemi için organize olmaları önemlidir. Annenin yanında kimin kalacağı, nasıl yardımcı olacağı ve ne kadar kalacağı önceden belirlenmelidir. Lohusalık, yeni annelerin her anlamda desteğe ihtiyaç duydukları bir dönemdir. Anneye destek veren kişilerin anneyi psikolojik olarak da gözlemlemeleri çok iyi olacaktır. Çünkü anneler bu dönemde yardım istemekten kaçınabilir veya içe dönebilirler. Doğum sonrasında ilk 2 haftadan itibaren duygusal olarak kaygı ve korkular azalmıyor ve hatta artarak devam ediyorsa annede yukarıda sıralanan belirtiler de gözlemleniyorsa mutlaka bir uzman desteğine başvurulmalıdır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.